Stilo 1.6 16V 103 nierówna praca silnika, gaśnie, słaby, dymi

Problemy, pytania dotyczące naszych Stilonów
Kris69
Nowy Klubowicz
Imie: Krzysiek
Auto: Stilo
Silnik: 1.6 16V 103
Kolor: Niebieski

Stilo 1.6 16V 103 nierówna praca silnika, gaśnie, słaby, dymi

Postautor: Kris69 » 01 lip 2020, 10:02

Witam. Od 3 tygodni jestem szczęśliwszym posiadaczem stilo 1.6 16V 103 konie, z czego 2.5 tygodnia samochód stał u mechanika :)

W skrócie: kupiłem go i nie palił na wszystkie gary, oczywiście myślałem że cewka albo świece... Ogólnie skończyło się planowaniem głowicy, nowymi zaworami, rozrządem, filtrami, swiecami, cewkami, itd ... Odebrałem samochód od mechanika i ... Dramat. Kopci czy zimny czy ciepły. Jak jest bardzo ciepły to po odpaleniu ciężko reaguje na pedał gazu, jakby coś go zamulalo, do tego szarpie w trakcie jazdy, mocy ma tyle co nic ... Zero błędów (sprawdzanie na Delphi, Bosch i w serwisie fiata).

Nie mam już pomysłu ani chęci co dalej z tym zrobić i jak zrobić dlatego zwracam się o pomoc.

Dodam że komputer jest sprawny bo podmienialem go i objawy te same (mój EKU był już w naprawie bo ktoś tam zrobił jakaś prowizoryczna naprawę ale komputer działa). Cewki zmieniane dwa razy też to samo.

Please help ! Jak podobał mi.sie ten samochód pierwszego dnia tak na dzień dzisiejszy mam ochotę wjechać nim na złom.

Adam66
Nowy Klubowicz
Imie: Adam
Auto: Stilo 2002
Silnik: 1,6 16V
Kolor: Błekitny

Re: Stilo 1.6 16V 103 nierówna praca silnika, gaśnie, słaby, dymi

Postautor: Adam66 » 01 lip 2020, 14:29

Witam. Rozrząd był składany na orginalnych blokadach.

Kris69
Nowy Klubowicz

Postautor: Kris69 » 01 lip 2020, 21:24

Mechanik mówił mi że ma specjalne blokady do tego.konkretnie silnika więc raczej tak. Znam tego mechanika dobrze więc raczej nie biorę pod uwagę by miał kłamać. Rozrząd firmy INA jeśli to ma jakiś pomóc.

Ogólnie dziwi mnie fakt że po pełnym remoncie silnika na zimnym puszcza takie dymy, przy dodawaniu gazu jeszcze więcej dymu. A reszta objawów j/w ... Szarpanie, gaśnięcie przy dojeżdżaniu do świateł czy redukcji biegów, nierówna praca silnika i tak zamulony jest że tragedia. Zastanawiałem się jeszcze czy nie wywalić z niego katalizatora zwłaszcza że przy hamowaniu ostrym słychać jakiś metaliczny dźwięk (mechanik posprawdzal każda osłonę na dole wszystko ok) i ten dźwięk dochodzi z okolic kata. Może to on właśnie jest przyczyną ?

Dzis go znów zawiozłem do warsztatu daje mu ostatnia szanse. Ma sprawdzić przepustnice i cała resztę ... Choć szukanie bardzo utrudnione zwłaszcza że nie ma żadnych błędów a parametry (sondy lambda, podciśnienia, "nadciśnienia" i cala reszta która komputer pozwalał sprawdzić są książkowe. Adaptacja przepustnicy robiona dwoma komputerami ... I bez zmian. Dodam jeszcze że komputer został przeniesiony przez poprzedniego właściciela z bloku silnika. I don' kurła noł o co chodzi z tym samochodem ... A w ogłoszeniu było środek zadbany ... I nic więcej

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz
Imie: Piotrek
Auto: Stilo 5D
Silnik: 1.6 16V 103KM
Kolor: Bordeaux Old Rose
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=14610

Postautor: pio075 » 01 lip 2020, 23:36

Mówisz o remoncie a nie zauważyłem żebyś gdzieś wspominał o pierścieniach - były wymieniane?
Czy ktokolwiek sprawdził kompresję na poszczególnych cylindrach?
Co znaczy książkowe parametry? Ile mBar w dolocie na jalowym, jak wygląda wykres sondy lambda?
Czy ktokolwiek sprawdził CPW? Czasem to on odpowiada za szarpanie i gasniecie.

Kris69
Nowy Klubowicz

Postautor: Kris69 » 03 lip 2020, 17:31

Pełna gwneralka tzn pierścienie też. Wszystko ... Dziś odebrałem samochód od mechanika i niestety chyba nie chciało mu się podejść do tematu tak jak trzeba bo samochód jak jeździl złe tak jeździ źle ... Dramat ... Dymi na zimnym jak szalony, nierówno pracuje, chcąc przyspieszyć szarpie go i blokuje jakby chciał a nie mógł ... Jakieś pomysły ?

Co do kompresji ... 16Bar na każdym. Wykres sondy lambda wartość na jałowym około 850.

CPW nikt nie sprawdzał, lecz błędu nie pokazuje żadnego. Gdzie go znajdę i jak sprawdzę ?

tasior
Nowy Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: stilo kombi
Silnik: 1,4 95km
Kolor: srebny

Postautor: tasior » 03 lip 2020, 20:20

sprawdź czy odma nie jest zatkana

Kris69
Nowy Klubowicz

Postautor: Kris69 » 04 lip 2020, 06:10

Przyjacielu a gdzie ta odma jest ? Szybkie przeglądnięcie kilku postów nigdzie nie mogę znaleźć zdjęcia która to rura dokładnie

Added in 19 minutes 12 seconds:
Nie wiem czy dobrze sprawdzałem, ale za przepustnica jest czarny gruby wąż który się z nią łączy, od niego idzie cienki wąż w kierunku silnika i kończy się w okolicach wlewu oleju. Zdjalem opaski z wszystkich, zdjalem i w środku czysciutkie. Przy okazji zajrzałem do przepustnicy i o dziwko również bardzo czysta. Dziwi mnie to że te węże są aż tak czyste, a sama przepustnica w środku wygląda jak nowa ... Może coś jeszcze dalej jest zatkane ?

Added in 42 minutes 56 seconds:
Dodam jeszcze że znalazlem dziurę w obudowie filtra powietrza pod skrzynią z bezpiecznikami. Zalepilem ja taśma uszczelniająca i dodatkowo nakleilem gruby kawałek gontu na tą dziurę (owszem prowizorka bo chciałem na szybko zobaczyć czy jest jakaś poprawa), ale niestety żadnej poprawy. Objawy typu falujące obroty, dymienie, nierówna praca na jałowym i w trakcie jazdy. Zero pomysłów ....

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 04 lip 2020, 09:26

Jakiego koloru jest to dymienie?
Ale jak wartość sondy 850? Sonda powinna oscylować w zakresie 100-800 mV i powinna tworzyć w miarę gładką nie poszarpaną sinusoidę.
Dalej nie wiemy jakie jest ciśnienie w dolocie.

Kris69
Nowy Klubowicz

Postautor: Kris69 » 04 lip 2020, 12:16

Sonda tworzy gładka sinusoidę między 100-846 +/-.

Ciśnienie w dolocie sprawdze wieczorem.

Dymienie biało błękitne chyba. Jak się mu depnie na jałowym pedał w opór to pod koniec na czarno. Olej też pali konkretnie bo ak mocno wejdę w zakręt to komunikat o braku oleju. A może 1000km zrobiłem po wymianie oleju. Zbiorniczek chłodniczy czysty i nic z niego nie ubywa.

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 04 lip 2020, 12:55

No to co tu dużo mówić - zje***i ci remont na moje...
Ok przez pierwszy 1000km oleju może jeszcze trochę ubywać ale nie aż tak że ci auto dymi cały czas.
Sprawdź to ciśnienie ale nawet jeśli będzie rozjechane to ustawienie rozrządu może pomóc z szarpaniem itp. ale nie wyeliminuje dymienia.

Kris69
Nowy Klubowicz

Postautor: Kris69 » 04 lip 2020, 17:52

Ciśnienie w kolektorze dolotowym 39 kPa na jałowym biegu.

Co do remontu silnika też zaczynam miec wątpliwości czy coś nie zostało zepsute.

Ale jest coś jeszcze nowego... Wyjąłem przepustnice. I ku mojemu zdziwieniu po wyczyszczeniu jej ponownie zauważyłem że to kółko w środku pod światło nie dolega do ścianek idealnie. W sensie jest milimetrowy przepsiwt z dołu i góry i widać światło. W dodatku ścianki przepustnicy w okolicy tego kółka mają delikatne wyżłobienie. Moje pytanie czy to tak ma być czy rozkręcić to kółko i starać się złożyć tak by nie było prześwitu.

Olej bierze jak szalony i kopci fest ... Ale widziałem sam jak ten silnik był rozebrany, wszystkie te uszczelki pierścienie sprężyny itd itp wszystko nowe. Docieranie jakaś pasta też widziałem... Jak można to zj***ć tego nie wiem.

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 04 lip 2020, 22:25

Czyli w sumie też za wysokie - powinno być tak między 310 a 350 mBar (czyli 31 do 35 kPa) - czyli najpewniej źle ustawiony rozrząd.
Co do przepustnicy ona się nie domyka tak perfekcyjnie ze będzie przylegać szczelnie.
To że wymienili pierścienie to jedno ale pytanie czy ktoś np. zwymiarował tłoki, cylindry, czy sprawdzili czy pierścienie nie mają zbyt dużego luzu w tłoku - tam jest tyle miejsc gdzie można spieprzyć, że wcale nie zdziwiłbym się gdyby coś jednak poszło nie tak - nawet wkładając tłoki do cylindra można ułożyć źle pierścienie. Powiem tak - sam robiłem teraz remont swojego 1.6, po poskładaniu przejechałem 1700km i oleju nawet nie powąchał, o dymieniu też nie ma mowy. Tutaj ktoś coś ewidentnie spaprał, trudno mi powiedzieć czy przy głowicy, czy na dole ale tak zdecydowanie nie powinno być, że auto dymi i szarpie po remoncie silnika.

Kris69
Nowy Klubowicz

Postautor: Kris69 » 05 lip 2020, 06:14

Nie wiem o co chodzi ale właśnie kończy się moja cierpliwość do tego samochodu ... Sprzedam to tak jak jest za jakieś śmieszne pieniądze i po temacie będzie.

gienkollo
Nowy Klubowicz
Imie: Grzegorz
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 1,6 16V/2.4 20V
Kolor: 246/841A

Re: RE: Re: Stilo 1.6 16V 103 nierówna praca silnika, gaśnie, słaby, dymi

Postautor: gienkollo » 05 lip 2020, 06:19

Kris69 pisze:Nie wiem o co chodzi ale właśnie kończy się moja cierpliwość do tego samochodu ... Sprzedam to tak jak jest za jakieś śmieszne pieniądze i po temacie będzie.
Strzelaj do mechanika, ile wziął za ten remont jeżeli nie tajemnica?

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 05 lip 2020, 08:42

gienkollo pisze:ile wziął za ten remont jeżeli nie tajemnica?

Właśnie to w sumie też jest ciekawe i wiele może powiedzieć o "jakości" tego remontu.

Kris69
Nowy Klubowicz

Postautor: Kris69 » 05 lip 2020, 18:53

3000 zł. Nie wiem czy to dużo czy mało, miało być zrobione porządnie, ale coś jest nie tak. Jutro przyjeżdża handlarz po samochód. Tu temat chyba się zakonczy.

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 05 lip 2020, 22:02

Kris69 pisze:3000 zł. Nie wiem czy to dużo czy mało, miało być zrobione porządnie, ale coś jest nie tak. Jutro przyjeżdża handlarz po samochód. Tu temat chyba się zakonczy.

Jak na remont - mało.
Dla mnie dziwne jest to że zamiast iść do tego co to spieprzył i domagać się żeby to doprowadził do porządku to "pozdbywasz" się problemu pewnie z niemałą stratą. Przecież jeśli oddałeś auto do zrobienia remontu i po remoncie auto pije olej, kopci i nierówno pracuje to idziesz do takiego delikwenta i niech poprawia to co zrobił źle - jeśli to oznacza że musi znów rozebrać cały silnik - trudno, jego problem.

gienkollo
Nowy Klubowicz
Imie: Grzegorz
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 1,6 16V/2.4 20V
Kolor: 246/841A

Postautor: gienkollo » 06 lip 2020, 20:45

Kris69 pisze:3000 zł. Nie wiem czy to dużo czy mało, miało być zrobione porządnie, ale coś jest nie tak. Jutro przyjeżdża handlarz po samochód. Tu temat chyba się zakonczy.
Zdaje mi się że sama góra, głowica, zawory uszczelniacze. I to była by w miarę adekwatna cena. A nawet trochę wysoka, no zależy gdzie w Polsce i ile za h sobie liczy.
No istotnym jest uzgodniony zakres prac, bo to że zrobiono górę wcale nie musiało oznaczać że będzie jeździć...

Wróć do „Problemy, Pytania”