Obrazek

Obrazek

AUX - phone mode bez tajemnic, auto switch

Gotowe manuale, pomocne przy naprawach
Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: Stilo 2006 MULTIWAGON
Silnik: MJTD 120km

AUX - phone mode bez tajemnic, auto switch

Postautor: szpanbix » 27 gru 2015, 23:33

Witam,

Wszyscy dobrze wiemy, że temat AUX w stilo przy oryginalnym radioodbiorniku to niekończąca się opowieść. Oglądałem wiele filmików na youtubie i przeczytałem trochę postów po forach.
Podsumowując aby uzyskać inne źródło sygnału niż radio lub CD należy:
- Kupić "cyfrową zmieniarkę" - duży koszt, fajny efekt, obsługa usb, aux, nastawy z poziomu radia
- Kupić transmiter - słaba jakość, amatorka, może kiedyś się przyda?
- Kupić oryginalną zmieniarkę, nagrać głuchy utwór i wlutować się w linie sygnału - estetycznie nie jest to super pomysł, słabe wzmocnienie (należy dodać przedwzmacniacz żeby można było głośniej posłuchać).
- Polutować układ symulujący zmieniarkę i dodać przedwzmacniacz (o tym później)
- Użyć trybu PHONE - najtańsza możliwość, brak stereo - o tym będę pisał i o pomyśle przełączania który wpadł mi do głowy.

Demontaż radioodbiornika
Na allegro można kupić gotowe narzędzie do wyciągania radia. Uważam, że to strata pieniędzy.
W otwory demontażowe wkładamy druty wygięte w literkę U. Do dolnych dziurek wchodzi trochę więcej druta.
Jest to zabieg stosunkowo prosty, niemniej czasami trzeba poruszać radiem, pokiwać by wyszło.
Dla ułatwienia, warto otworzyć sobie lodówko schowek, mamy większe pole do manewru. Gdy radio nie chce wyjść, prawdopodobnie,
wsadziliśmy druty tak nieszczęśliwie, że zamiast popuścić zapadki to dociskają je. Czasami koszyk trochę trzyma. Nic nie robić na siłę, żeby nie połamać panela radyjka.

Wyciąganie radioodbiornika:
wyciaganie.jpg

Przede wszystkim musimy gdzieś przewidzieć gniazdo AUX. W moim przypadku gniazdo zostało wywiercone wiertłem 8mm przy gałce skrzyni biegów w tunelu po stronie pasażera. (Rysunek "0.JPG").

0.JPG

Inicjacja trybu PHONE

Aby radioodbiornik wszedł w tryb PHONE, trzeba zewrzeć odpowiednie nóżki z tyłu radia. Niestety nie ma innej możliwości. Podobnie aby wyjść z tego trybu należy postąpić na odwrót. (Schemat nóżek załączony "1.png" "2.png").

1.png

2.png

Aby zainicjować ten tryb mamy kilka możliwości:
- Dorobić dodatkowy przełącznik - ciężko jest zrobić coś takiego, żeby było estetyczne dla osoby która widzi taką instalacje (było na forum wiele razy),
- Zakupić gniazdo JACK z dodatkowymi pinami zwierającymi się gdy wpięto wtyczkę - trudno jest kupić coś takiego, poza tym tracimy pewne możliwości (o tym też później),
- Odpowiednie połączenie sygnału z nóżkami i kondensatorami - tym się zajmiemy.

Działanie i budowa

Potrzebne elementy:
- 2m kabla trój-żyłowego, niezbyt grubego. Może być skrętka UTP i wykorzystać trzy żyły, w przypadku cienkiego UTP lutować parami,
- Kostka mini ISO 6 pinów, typ zielony (TME: 331441-2 ),
- Piny do tej kostki: (TME: 341441),
- 2x kondensator 100nF, niskie napięcie,
- Gniazdo JACK 3,5mm stereo, montażowe do obudowy lub kabel JACK-JACK 3,5mm, długości 1,8m do odcięcia z jednej strony,
- Rurki termokurczliwe: d1=4mm, d2=9mm,
- Taśma izolacyjna.

Narzędzia:
- Druty do wyciągnięcia radioodbiornika,
- Lutownica, cyna, kalafonia,
- Nóż do ściągnięcia izolacji,
- Obcinaczki jakieś,
- Kombinerki małe,
- Opalarka lub zapalniczka to zaciśnięcia rurek termokurczliwych.

Schemat:
4.png

Schemat "4.png" przedstawia połączenie wtyczki z radioodbiornikiem. Kondensatory 100 nF są po to aby odseparować kanały od siebie, oraz by odseparować stałą składową pochodzącą z linii 9 (tel mute). Brak kondensatorów może spowodować błędne działanie radioodbiornika, efekt echa lub brak jednego kanału pochodzącego ze źródła. Za kondensatorami we węźle następuje mieszanie sygnałów i podłączenie ich do wejścia radioodbiornika do pinu 7 (tel in+). W naszej konfiguracji nie będziemy korzystać z wejścia (tel in-). Nie mylcie tego z kanałem lewym i prawym lub jednym kanałem i masą! Są to wejścia, które prawdopodobnie obsługują wzmacniacz operacyjny na wejściu radioodbiornika. Nas interesuje tylko tel in+. Podłączenie czegokolwiek do tel in - może zmienić działanie układu lub utratę jednego kanału.
Przed kondensatorami do linii lewego kanału w węźle, widać połączenie linii 9 (tel mute). To ona zapewnia przełączenie radioodbiornika w tryb PHONE.
Masa pozostaje bez zmian i łączymy ją z pinem 12 (tel GND). Kondensatory można przylutować zaraz za gniazdem lub zrobić kabelek na "dwa razy".
Czyli od strony radia wygląda to tak: kostka + piny, 3 żyłowy kabel ok 15 cm, lutowanie + kondensatory, izolacja (taśma + rureczki termokurczliwe), kabel 3 żyłowy ok. 1,7m zakończenie gniazdem lub wtyczką męską JACK. (Rys.kabel1.JPG)

Budowa:
kabel1.JPG

Kondesatorki:
kondy.JPG

Aby wpiąć się naszą w instalacją w radioodbiornik najlepiej kupić zieloną wtyczkę mini ISO i piny, które wkładamy w odpowiednie miejsca. Można kupić gotowy kabelek do innego auta i ewentualnie poprzenosić piny. Ciężko się je wyciąga ale da się - należy podważyć małym śrubokrętem lub jakimś podważaczem blaszki w kostce w danym styku i ciągnąć za kabel od wtyczki z czuciem. Jak urwiemy to pozbywamy się blaszek z kostki, lutujemy do kabla i wsadzamy w odpowiedni socket. W moim przypadku użyto niebieskiej kostki. Oczywiście niebieska kostka nie jest przystosowana do tego miejsca. Można to jednak umożliwić wypiłowywując w jej obudowie rowek na klucz. Da się to zrobić w 3 minuty. Mnie to nie razi bo nie mam nic innego podpięte w dodatkowe złącza ISO. Oczywiście musiałem pomanipulować z pinami, aby z przewodami były w odpowiednich socketach w kostce. Niestety nie mam zdjęcia przerobionej kostki niebieskiego. Użyłem tam gotowego obrazka ze wszystkimi wtyczkami wstawionymi w dodatkowe gniazdo ISO. Nas interesuje ta zielona. Jeszcze raz napiszę: możliwe jest wstawienie niebieskiej w miejsce zielonej po małej modyfikacji (pilnikiem) kosteczki, jest to całkowicie bezinwazyjny zabieg dla radioodbiornika. Można i zaleca się by w tedy markerem z tyłu radia napisać jak niebieska kostka ma być wsadzona, by w przyszłości ktoś kto odpinałby radio podłączyłby ją poprawnie. Wsadzenie niebieskiej kostki w miejsce zielonej może uniemożliwić wsadzenie innych kostek obok - czyli (właściwej) niebieskiej we właściwe miejsce i żółtej.

Piny przed włożeniem do kostki. sprawdźcie kilka razy czy do dobrych socketów wkładacie, wyciągnąć potem jest ciężko:
piny.JPG

Piny w kostce:
wtyczka.png

Rysunek poglądowy:
3.JPG

Montaż z właściwą zieloną kostką:
TylRadia.jpg

Po podpięciu, gotowy kabelek wrzucić za radio i dalej za lodówko - schowek, kolejno spuścić na dół w okolice płyty maskującej tunel. To jest najtrudniejszy etap, żeby czegoś nie urwać i by wszystko dobrze się ułożyło. Potem już nie ma problemów. Do wywierconej dziurki wsadzamy gniazdo montażowe JACK i przykręcamy. Zanim wsadzicie radio, sprawdźcie czy wszystko działa.

Test
Testowania odbywa się na podstawie poprawnej inicjacji PHONE oraz działania kanału prawego i lewego.
Zapraszam do pobrania pliku "TestAudio.mp3" z mojego chomika.
http://chomikuj.pl/szpanbix/Dokumenty
W pliku zawierają się 3 części:
a) kanał lewy
b) kanał prawy
c) kanał lewy i prawy.
Z racji, że na wyjściu w Stilu będzie MONO, powinniśmy usłyszeć każdy test ze wszystkich głośników.
Jeśli podczas części prawego kanału będzie głucho, oznacza to, że jeden kondensator "wisi w powietrzu" lub gniazdo zostało źle przylutowane.
Odliczania( 1...5) są czasem na sprawdzenie ewentualnej chwilowej nieciągłości toru prądowego. Jak coś nie działa, można wymacać i poruszać by znaleźć miejsce nieciągłości.

Ciekawostki i ważne informacje:
- Wejście w tryb PHONE następuje przy podłączeniu sygnału, nieważne czy przy telefonie czy przy gnieździe w tapicerce. (O tym mówiłem wcześniej, gdy zastosujemy gniazdo z pinami zwieranymi, będziemy mogli wyjść z PHONE tylko po odpięciu kabla z gniazda w plastikach).
- Nie ma możliwości wyjścia z trybu PHONE jakąś kombinacją klawiszy czy przyciskiem SRC. Trzeba odpiąć kabel.
- Minimalna głośność to 5. Jest tak prawdopodobnie dlatego, żeby nie ściszyć osoby, z którą rozmawiamy (przeznaczenie trybu PHONE to pierwotnie zestaw głośnomówiący), jeśli chcemy wyciszyć muzykę należy wyłączyć cały radioodbiornik głównym włącznikiem, wyciszyć sygnał lub odpiąć kabel.
- Maksymalna głośność to 25, jednak rzeczywisty poziom zależy od ustawienia PHONE LEVEL w podmenu trybu radiowego. Najlepsze osiągi uzyskamy przy PHONE LEVEL: OFF lub 1. (Wbrew pozorom przy naszej konfiguracji połączenia, PHONE LEVEL: 3 działa najciszej).
Wejście w podmenu uzyskamy w stanie RADIA (bez wsadzonego JACKA), przytrzymując klawisz MENU do pojawienia się RDS z godziną, potem klikamy (przewijamy) tym samym klawiszem, aż dojdziemy do PHONE LEVEL. Dużą gałką ustawiamy poziom.
- Tryb PHONE posiada niezależną głośność. Jeżeli słuchamy głośno muzyki w trybie PHONE i odepniemy kabel, radio będzie grało z poprzednio ustawioną głośnością.
- Jest też osobna regulacja barwy dźwięku. Niestety brak jest możliwości ustawień DSP. Odpowiednia regulacja barwy nam wystarczy w zupełności.
- Jakość dźwięku jest super, wadą jest MONO. Nie przeszkadza to gdyż w aucie nie zwraca się uwagi na doznania przestrzenne. MONO się nam źle kojarzy, jednak dobrze zmiksowane kanały brzmią równie dobrze jak STEREO. Ważne by w skład MONO zawierały się lewy i prawy kanał.
- Logika zapłonu działa inaczej w trybie PHONE. Podobnie jak głośność. Przy wyłączaniu stacyjki radio w tym trybie się nie wyłączy (by nie przerwać rozmowy). Następuje jednak automatyczne wyłączenie po 20 minutach.
- Przy wyłączonym radioodbiorniku i stacyjce po włożeniu kabla do gniazda, następuje automatyczne załączenie radioodbiornika, oczywiście w trybie PHONE.
- W trybie PHONE nie działa funkcja TRAFFIC.
- Nie jestem pewny działania "volume speed".
- Przy odłączaniu wtyczki i ustawionym dużym wzmocnieniu volume>16, lepiej jest zmniejszyć tą wartość po przez przyciszenie. Gdy wartość jest zbyt duża to przy odłączaniu następuje gwałtowny impuls (charakterystyczny huk), który degraduje sprzęt.

Wnioski
Myślę, że jest to dość estetyczny pomysł, przede wszystkim tani, prosty i świetnie działający. Kolega audiofil, nie zauważył że wszystko działa w trybie MONO. Przejechałem już tak 600 km, nic nie szwankuje, telefon i radioodbiornik całe. :-) Osobiście posiadałem wszystkie części w domu i nic mnie to nie kosztowało. Szkoda by było mi pieniędzy na zmieniarkę cyfrową. Teraz Stilo nabrało charakteru, można słuchać to na co ma się ochotę.

Bardzo ciężko jest dostać fajne gniazdo JACK. Sprzedają teraz praktycznie same chińczyki, które po kilku wsadzeniach wtyku, rozpadają się. Osobiście udało mi się okazyjnie kupić 4 gniazda jack z UNITRY, które są ładne i wytrzymałe. Nie pytajcie mnie jakie inne polecam. Niestety w tej chwili nie potrafię znaleźć podobnych żeby kupić.

Hipotezy
1. Wspomniałem wcześniej o możliwości budowy symulatora zmieniarki. Należałoby przechwycić przebieg jaki daje podłączona zmieniarka do radioodbiornika i innym układem zasymulować ten przebieg, kolejno przesłać go do radioodbiornika. Może tak by można było korzystać z trybu zmieniarki bez zmieniarki? To tylko hipoteza.
2. Można zrobić układzik, który będzie przełączał w tryb PHONE, gdy muzyka zacznie grać w telefonie lub ktoś zadzwoni. Należy wówczas zbudować układ różniczkujący na wzmacniaczu operacyjnym i wysterować nim linie TEL mute. Wadą jest, że trzeba temu zapewnić zasilanie.

Zapraszam do oglądania filmu z działaniem układu:
https://www.youtube.com/watch?v=z_gFLxRoPZY&feature=youtu.be

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin :D

AKTUALIZACJA 22.05.2016 - GŁOŚNOŚĆ ANDROID CM

Wszystko robisz na swoją odpowiedzialność, nie daję gwarancji, że zadziała w Twoim przypadku!

W chwili dokonania modu posiadałem: Samsung i9305 s3 LTE, Rom Cyanogenmod 11 (Android 4.4.4), Kernel: oryginalny z Cyanognemoda).
W innych wersjach CM plik może nazywać się inaczej i mieć inną zawartość lub w ogóle może go nie być.

Przez menadżer plików wchodzimy w główną partycję i dalej:
w katalogi
/etc/sound

Znajdziemy tam plik "m3"

Otwieramy edytorem tekstu, szukamy nagłówka <device name="headphone">, pod nim szukamy <ctl name="Headphone Volume val="50">

Wartość 50 zmieniamy na 62. W tej chwili w Stilu jest ogień, DSP działa super. Jest dynamika. POLECAM!
Większa wartość (w moim przypadku) spowoduje zablokowanie wzmacniacza wyjścia słuchawkowego.
Jeżeli komuś przypadkiem się zablokuje, to wystarczy jeszcze raz zmienić wartość na niższą, zrobić reboot i powinno śmigać.

Po zmianie wartości i zapisaniu - należy zrestartować telefon. :D

Jeżeli ktoś regularnie aktualizuje CM, to po aktualizacji plik m3 może wymagać edycji na nowo.

Dla tych co nie znaleźli "m3", polecam Agni kernel do Cyanogenmoda lub do oryginalnego stockowego Androida.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2016, 19:46 przez szpanbix, łącznie zmieniany 16 razy.

rekontra
Nowy Klubowicz
Imie: Wiking
Auto: 3d
Silnik: 1.6 103 KM
Kolor: 675 Giorgio Orione

Re: AUX - phone mode bez tajemnic, auto switch

Postautor: rekontra » 30 gru 2015, 19:29

Brachu to jest genialne w swej prostocie!

A filmik super. Dzieki, na wiosne wezme sie za swojego Viteona. :clap2:

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 31 gru 2015, 12:46

Dziękuję,
Jednak mam smutną informację...
Nie sprawdziłem czegoś wcześniej. Okazuje się, że wzmocnienie przy innym telefonie jest tragiczne (Da się słuchać na VOLUME: 25 ale bez szału). Moja Motorola Defy (widoczna na filmie) z romem Cyanogenmod radzi sobie super, jest kopnięcie (ani razu nie słuchałem przy VOLUME: 25 bo to było zbyt głośno).
Dziś testowałem Samsunga Galaxy SIII LTE oraz Samsunga SIII mini. Oba do kitu.
Laptop radzi sobie świetnie, stary odtwarzacz mp3 również.
Myślę, że to normy unijne nie pozwalają na zbyt duży poziom sygnału w wyjściach słuchawkowych, dlatego oryginalne romy radzą sobie kiepsko. Przetestuje SIII Lte na innym romie CM i dam znać jak działa.

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-09-1364_pl.htm

rekontra
Nowy Klubowicz

Postautor: rekontra » 31 gru 2015, 14:57

W niektorych telefonach da sie podkrecic glosnosc, wchodzac odpowiednim kodem w menu systemowe. Kiedys na forum andka opisalem procedure dla produktów firmy GoClever.

"Jak wiadomo W tym tablecie jest cichy glosnik zewnetrzny. Zeby podkrecic glosnosc multimediow, nie szukamy programow, bo i tak nic nie zmieniaja, tylko wybieramy sluchawke czyli telefon i wpisujemy kod do menu serwisowego *#*#3646633#*#*

Palcem przesuwamy u gory i zatrzymujemy sie na Hadware Testing przechodzimy kolejno do Audio/LoudSpeaker Mode/ Tam gdzie pisze `Ring` wybieramy `Media` i zwiekszamy wartosci od Level 0 do Level 6 Kazda zmiane zatwierdzamy Set. Ja zaczalem od 150 i co 15-20 zwiekszalem a w Level 6 dalem 240.

Teraz w koncu mam pasek na 70% i muza glosno gra. Przez sluchawki tez. Przy 100% juz lekko przesterowuje jak slucham np. Black Sabbath. Aha `Ring` zmienia glosnosc powiadomien, np jak ktos dzwoni. Tu tez mozecie sobie zwiekszyc glosnosc"

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 01 sty 2016, 23:55

Wiem, że to jest forum motoryzacyjne, ale pozwolę sobie napisać.
Myślę, że w ostateczności nie jest konieczne zwiększanie głośności. Do posłuchania muzyki o "standardowej" głośności wystarczy mieć zmontowaną instalację z pierwszego postu. Jak ktoś chce mieć kopa to może komuś się przyda.

Zwiększenie sygnału wyjściowego w telefonach z systemem ANDROID (wskazówki):

- Sposób 1 - KERNEL (w każdym telefonie może być inaczej!!!!)
Siłę sygnału poprawiłem przez zmianę kernela. Zmiana romu (oprogramowania) mi nie pomogła. Wszędzie był ten sam poziom sygnału.
Musimy mieć zrootowany telefon! Użyłem AGNi pureSTOCK - wgrywany na czysty ROM (oryginalny, stockowy).
Po zaimplementowaniu, mamy możliwość ingerowania w przekaz informacji warstw oprogramowanie/sprzęt w nowej aplikacji "AGNI Control".
Oczywiście mamy dalej oryginalnego androida, tylko z innym kernelem. Musimy również liczyć się z utratą gwarancji.
Nie będę tutaj o tym się rozpisywał bo dla każdego telefonu procedura jest inna, a poza tym nie to forum.
Generalnie musimy mieć zrootowany telefon i odblokowany bootloader, który umożliwi nam wgranie nowego systemu lub kernela.
Załączam link kernela dla Samsunga i9305. Proszę poszukać dla swojej wersji i mieć na uwadze możliwość uszkodzenia sprzętu!
http://forum.xda-developers.com/galaxy- ... 5-t2602380

-Sposób 2 - Ingerencja w pliki
Musimy mieć zrootowany telefon i wg. filmiku poniżej możemy ingerować w poziom sygnału wyjściowego na słuchawkach.
Sposób niepotwierdzony. U mnie nie znalazłem tych plików.
https://www.youtube.com/watch?v=kyCxhpo5PHE

Widziałem w sklepie play kilka aplikacji typu "Volume boost+". Żadna mi nie podniosła sygnału wyjściowego.

- Sposób 3
Poprzedni post kolegi rekontra. W samsungu niestety nie działa, ale może komuś pójdzie na innym sprzęcie:
rekontra pisze:
W niektorych telefonach da sie podkrecic glosnosc, wchodzac odpowiednim kodem w menu systemowe. Kiedys na forum andka opisalem procedure dla produktów firmy GoClever.

"Jak wiadomo W tym tablecie jest cichy glosnik zewnetrzny. Zeby podkrecic glosnosc multimediow, nie szukamy programow, bo i tak nic nie zmieniaja, tylko wybieramy sluchawke czyli telefon i wpisujemy kod do menu serwisowego *#*#3646633#*#*

Palcem przesuwamy u gory i zatrzymujemy sie na Hadware Testing przechodzimy kolejno do Audio/LoudSpeaker Mode/ Tam gdzie pisze `Ring` wybieramy `Media` i zwiekszamy wartosci od Level 0 do Level 6 Kazda zmiane zatwierdzamy Set. Ja zaczalem od 150 i co 15-20 zwiekszalem a w Level 6 dalem 240.

Teraz w koncu mam pasek na 70% i muza glosno gra. Przez sluchawki tez. Przy 100% juz lekko przesterowuje jak slucham np. Black Sabbath. Aha `Ring` zmienia glosnosc powiadomien, np jak ktos dzwoni. Tu tez mozecie sobie zwiekszyc glosnosc"

https://www.youtube.com/watch?v=nc59Bls1ISs

- Sposób 4 - przedwzmacniacz
Możemy w linie sygnału podłączyć jakiś przedwzmacniacz. W zasadzie nieopłacalne, musimy zapewnić zasilanie, bawić się w jakieś kable dodatkowe itp.

Nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenia sprzętu.

Pozdrowienia,
Marcin :D

rekontra
Nowy Klubowicz

Postautor: rekontra » 02 sty 2016, 15:11

Tak sobie pomyslalem, ze przy okazji moznaby zrobic zestaw glosnomówiacy :) wystarczyloby zastosowac gniazdo trzy pinowe dwa kanaly na sluchawki i mikrofon. Oczywiscie trzeba by zmienic tez kabel laczacy radio z telefonem na 3+1, to akurat najmniejszy problem.

Kolego szpanbix, widac ze troche bawisz sie elektronika. Teraz trzeba by znalezc odpowiedni mikrofon. Taki bez zasilania lub taki z zasilaniem na 12 V. Inna sprawą jest w jakim zakresie ma zbierac sygnał, tak zeby dzwoniacy nie mial odsluchu tego co mowi z opoznieniem.

Poszukam cos w necie. Szpanbix tez poszperaj, to moze opatentujemy tu nowy wynalazek. :hi:

Co do kodow do telefonu, ten ktory podalem dotyczy telefonow i tabletow GoClever. Poszukam na samsunga. Kiedys znalazlem, ale nie wchodzil do Galaxy Ace z romem CM 10. Widac musial byc oryginalny rom.

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 03 sty 2016, 00:10

Co do zestawu głośnomówiącego.
Taki kabelek z żyłami: Mikrofon, Masa, Prawy, Lewy byłby nam potrzebny (po dwóch stronach tak samo zakańczany):
http://cdn5.howtogeek.com/wp-content/up ... pinout.jpg

Myślę, że tak jak napisałeś, wystarczy gniazdo z pierwszego postu zamienić na takie, który przewiduje żyłę mikrofonową.
Na schemacie poniższym naszkicowałem jakby to mogło wyglądać:
Stilo zestaw.png

Mikrofon jednak nie może być pierwszy lepszy. Może nadawałby się taki z zestawów słuchawkowych załączany fabrycznie do telefonu.
Nie musi mieć zasilania, impedancja jest ok. Należy jednak przedyskutować, czy sygnał mikrofonowy nie będzie za słaby? Telefon w pewnym zakresie sam potrafi
wzmocnić. Gdybyśmy mikrofon umieścili w okolicy osłony przeciwsłonecznej? Myślę, że poziom sygnału będzie ok.
Gdybyśmy planowali tam dać inny mikrofon pojemnościowy, mogłoby się okazać że on nie działa. Niektóre mikrofony pojemnościowe potrzebują dodatkowego zasilania na linii sygnału. Nazywamy to "phantom".

Co do gniazda, to już widzę że ciężko będzie coś takiego dostać. Można kupić łatwo jakiś pierwszy lepszy z telefonu czy laptopa. Ale jak to potem ładnie przykręcić czy przykleić do plastików w stilaczu...
Coś takiego znalazłem (niestety to jest gniazdu do druku, my potrzebujemy do obudowy)
http://allegro.pl/gniazdo-audio-jack-3- ... 76124.html

--------------------- Dodano: 03 sty 2016, 01:54 ---------------------

rekontra pisze:Poszukam cos w necie. Szpanbix tez poszperaj, to moze opatentujemy tu nowy wynalazek.

Co do kodow do telefonu, ten ktory podalem dotyczy telefonow i tabletow GoClever. Poszukam na samsunga. Kiedys znalazlem, ale nie wchodzil do Galaxy Ace z romem CM 10. Widac musial byc oryginalny rom.

Nie znalazłem na Samsunga kodów, które by mi pomogły, ale może ktoś jeszcze coś znajdzie. Może na inne telefony coś jeszcze znajdziemy.

Ciekawa możliwość podbicia głośności w Samsungu:
http://forum.xda-developers.com/showpos ... tcount=125

--------------------- Dodano: 03 sty 2016, 02:07 ---------------------

Chyba rom musi być oryginalny, żeby kody działały.
U mnie część w ogólne nie działa (może dlatego, że mam nieoryginalny kernel):
http://www.samsungsfour.com/tutorials/a ... xy-s3.html

rekontra
Nowy Klubowicz

Postautor: rekontra » 07 sty 2016, 08:57

1. Co do gniazda 3+1 to w pierwszym lepszym sklepie z elektronicznymi czesciami kupimy.

2. Fajnie ze dobrze zrozumiales moją intencje, ze nie chodzi o podlączenie mikrofonu pod radio, a pod telefon.

3. Tez myslalem o takim mikrofonie ze sluchawek, ale obawiam sie, ze moga slabo zbierac akustyke z dalsza niz nasza "klata" zwana piersią, zwlaszcza przy halasie jakie generuje auto. To jest do sprawdzenia. Poza tym przystosowanie takiego mikrofonu to zabawa z mikrokablem i mikro przewodami. Jest to do ogarniecia, ale lepszy bylby podobny mikrofon autonomiczny z normalnym przewodem, by oszczedzic męki wiekszosci forumowiczów.

4. Co do pozycjonowania mikrofonu, to myslalem raczej o obudowie radia. Mozna tam wiertnąc dyskretny otwor i od wewnetrzej uczepic mikrofon. Tak jak jest w domofonach. I przy dobrym mikrofonie wszystko zachula, a okablowanie zostanie od wewnetrznej radia. Ale to tylko nieuzasadniona doswiadczeniem hipoteza.

5. Co do doboru mikrofonu i impedancji juz sie nie wypowiadam, bo mam za małą wiedze, a raczej po 20 latach nie bawienia sie elektroniką, zatraciłem taką wiedze, niestety. Z elektronika co kiedys naprawial radia i telewizory, zostalem elektrotechnikiem od montazu alarmów, automatyki bram czy monitoringu. :omg2:

6. Najlepiej byloby zrobic eksperymenty z mikrofonami pojemnosciowymi o szerokim zakresie zbierania sygnalu, takimi co nie wymagają zasilania. Chociaz zasilanie to akurat nie problem, jakies wyjscie + 12 V z radia jest, ktore jest aktywne tylko po wlączeniu Visteona. Tak wnioskuje z tabeli wyzej. Tak, zeby ta bestia karmila sie energia, tylko po wlaczeniu FM. :stig:

7. Jedno jest pewne. Jak uda sie nam dobrac mikrofon, to bedzie dobrze dzialal z 90 % telefonów. I ku chwale Stilonowców :viva:

--------------------- Dodano: 05 sty 2016, 21:07 ---------------------

Dzieki za wspolprace. Musisz sam dociagnąć ten temat. Likwiduje tu konto. Mysle, ze mikrofon samochodowy zalatwi sprawe. :) Masz mozliwosc zrobienia testu bo masz juz zrobiony odsluch w aucie od dzwoniacego. Pozdro. Poradzisz sobie.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2016, 08:57 przez Tomi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kolego, nie pisz głupot. Żaden członek administracji nie decyduje o likwidacji czyjegoś konta.

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 07 sty 2016, 20:35

Dzięki Kolego za współpracę również :-)
A teraz kilka opinii po testach. Póki co da się fajnie rozmawiać bez mikrofonu dodatkowego.
Gdy telefon jest w uchwycie można swobodnie rozmawiać, nawet w moim głośno-wibrującym multijetcie.
A jeśli rozmówca narzeka, polecam schować telefon pod osłonę słoneczną, a wystawić go tylko tą stroną gdzie jest mikrofon w naszą stronę. :-)
Sposób mega amatorski, ale działa super. Kabel zwisający nie przeszkadza, wystarczy go puścić za lusterkiem.
Może kiedyś pokuszę się o montaż mikrofonu. Póki co nie potrzebuję. :-)
Dzięki Rekontra jeszcze raz!
Pozdrowienia!
Marcin

rekontra
Nowy Klubowicz

Postautor: rekontra » 10 sty 2016, 03:57

Spoko. Nie zostawiam projektow, ktore po czesci sam rozpocząlem na nowo, czyli mikrofon w twoim unikalnym rozwiazaniu.

Wkurzylem sie ale o tym na koncu.

Jak rozwiazales to ze mimo wpietego kabla do odsluchu, pod radio Visteon, dziala mikrofon w telefonie, a nie z gniazda jack? Nie mam doswiadczenia w rozmowie w sluchawkach czyli 2+1. Nie wiedzialem, ze wtedy zbiera tez mikrofon z telefonu.

ps. Panie Tomi gdzie tu pisalem, pod tym postem o tym ze administracja mi likwiduje konto. Piszesz pan dwa dni po 5 stycznia. Moge tylko napisac, ze macie kiepska komunikacje miedzy adminami . piszac brutalnie macie burdel informacyjny miedzy sobą. Lub ingerujecie w nasza tresc wycinajac, co sie nie podoba. Mam screeny.

Pozdro Marcin. Damy radę.

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 16 sty 2016, 12:47

rekontra pisze:Jak rozwiazales to ze mimo wpietego kabla do odsluchu, pod radio Visteon, dziala mikrofon w telefonie, a nie z gniazda jack? Nie mam doswiadczenia w rozmowie w sluchawkach czyli 2+1. Nie wiedzialem, ze wtedy zbiera tez mikrofon z telefonu.

Generalnie nic nie trzeba robić.
Spróbuj podłączyć zwykłe słuchawki stereo bez mikrofonu.
Używany będzie mikrofon w telefonie. :D

Etymologia:
Popatrz na schemacik końcówki JACK tego czterożyłowego.
Od strony kabla: mikrofon, masa, prawy, lewy

http://cdn5.howtogeek.com/wp-content/up ... pinout.jpg

Gdy podłączysz kabel bez żyły mikrofonowej styki w gnieździe (telefonu) obejmują na wtyku przyłącza do masy.
Tam gdzie powinna być żyła mikrofonowa jest masa i na masie też masa.
Elektronika w telefonie sprawdza czy sygnał mikrofonu ma stan bezpośrednio niski (poleczenie z masą na końcówce kabla),
i przełącza na mikrofon w telefonie. Gdy na styku mikrofonowym jest jakaś impedancja oznacza to obecność zewnętrznego mikrofonu.
Przypadek, że gry wsadzisz kabel Jack nie do końca może Ci szwankować mikrofon podczas rozmowy.

borowina1
Nowy Klubowicz
Imie: Robert
Auto: Stilo
Silnik: 1.9 JTD 115
Kolor: Czarna perla

Postautor: borowina1 » 25 sty 2016, 20:07

Witam ja dzieki waszej pomkcy zrobilem sobie takie wejscie aux i dziala swietnie. Z iphonem dzwiek bajka a z tabletem samsung galaxy tab s gorzej ale tez zadowala. Za chwile wrzuce filmik i zdjecia jak to wyszlo:) dzieki za tutorial:)

--------------------- Dodano: 25 sty 2016, 21:52 ---------------------

https://youtu.be/5Doq4-iOCeQ

snake2oo7
Nowy Klubowicz
Imie: Marek
Silnik: 1.9 JTD 80KM
Kolor: Czerwony

Postautor: snake2oo7 » 18 lut 2016, 11:26

nie bijcie nie krzyczcie ale mam jedno pytanie - odnosnie samych gniazdek -
zakupilem takie:
Obrazek
jest to gniazdo ktore normalnie jest zwarte, po włożeniu kabla rozwarte
Obrazek

Czy w tym gnieździe też powieniem stosowac te kondesatory ?

bonq07
Nowy Klubowicz
Imie: Jan
Auto: Stilo kombi
Silnik: 1.6
Kolor: szary

Postautor: bonq07 » 21 lut 2016, 22:03

Panowie, chciałbym odejść od płyt i móc w końcu podłączać telefon pod kabelek.

Czytam ten temat i jestem pod wrażeniem waszej pracy, niestety nie jestem w stanie samodzielnie wykonać sobie takiej instalacji.
Myślałem o zakupie zmieniarki cyfrowej, ale dla samego AUX to przerost formy nad treścią.

Czy w związku z tym jest ktoś w stanie wykonać dla mnie taki kabel, który podłączę do radia i wyciągnę sobie do schowka wejście Jack, do którego podepnę sobie telefon? Najlepiej w wersji, która sama aktywuje tryb PHONE po zwarciu styków przy podpięciu Jacka.

Proszę o PW z ofetą, kto co i za ile. Bardzo dziękuje !

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 29 lut 2016, 12:15

snake2oo7 pisze:nie bijcie nie krzyczcie ale mam jedno pytanie - odnosnie samych gniazdek -
zakupilem takie:
Obrazek
jest to gniazdo ktore normalnie jest zwarte, po włożeniu kabla rozwarte
Obrazek

Czy w tym gnieździe też powieniem stosowac te kondesatory ?

Kolego, miałem wcześniej to gniazdo JACK. Jeśli możesz zakup inne... Chyba, że to jakiś neutric to może będzie fajne. Natomiast chińskie gniazda tego typu się rozwalają i nie nadają się do niczego.
1. Blaszki po czasie się tak wyginają, że kabelek nie wchodzi do końca i nie kontaktuje.
2. Gwint się ukręca. Jest tak słaby, że żeby gniazdo trzymało się normalnie trzeba go trochę dokręcić. Jak go dokręcisz następuję zerwanie gwintu (w nakrętce).
3. Gdy już zmienisz nakrętkę to po czasie odpada ten nagwintowany przewodzący korpusik.

Moje doświadczenia opieram na zasadzie trzech gniazdek tego typu, które wcześniej kupiłem i montowałem w swoim fiacie Punto.

Kondensatory i tak powinieneś zastosować bo utnie Ci któryś kanał i będziesz miał niesymetrie albo tylko lewy kanał będzie grał z dwóch głośników. Możesz skorzystać ze styków wbudowanych w gnieździe, natomiast stracisz możliwość wyłączenia PHONE, gdy odepniesz kabelek po stronie telefonu. Cały czas będziesz miał PHONE, a radio będzie buczało. Uważam, że nie ma sensu komplikować. Kondensatory można kupić za 30gr w każdym elektroniku lub na allegro.
Kondensator 2x100nF na dowolne napięcie.

Uwaga!
Jeśli są chętni na kupno kabelka to proszę o wiadomość na priv.

--------------------- Dodano: 29 lut 2016, 12:28 ---------------------

20160229_004124.jpg

LINK NIEAKTUALNY
http://allegro.pl/aux-kabel-mini-iso-fiat-stilo-i6022102412.html
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2016, 17:51 przez szpanbix, łącznie zmieniany 1 raz.

snake2oo7
Nowy Klubowicz

Postautor: snake2oo7 » 08 mar 2016, 12:16

fajnie ze wystawiles to na allegro. pisalem priv ale chyba nie doszedl. zamowiony i czekam az zadudni u mnie MP3 :clap: :clap: :clap: :clap:

Kabelek dziś przyjechal. za godzine podlacze i wrzuce jakis filmik jesli dziala ;]

a oto filmik - https://www.youtube.com/watch?v=QXjptb-nqhw dziala takze polecam wszystkim

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 10 mar 2016, 00:55

snake2oo7 Dzięki za informację :D

Wszystkie póki co się wyprzedały.
Jeśli znajdą się chętni to domówię części.

snake2oo7
Nowy Klubowicz

Postautor: snake2oo7 » 10 mar 2016, 14:11

dla innych uzytkownikow pewnie byli by zadowoleni gdybys wykorzystal np taki http://allegro.pl/kabel-aux-jack-3-5-mm ... i_c=101969 <- z mniejsza koncowka i latwiej kabel przeproawdzic jak ma wystawac gdzies jak juz jest wyjscie jack a nie gniazdo :)

Awatar użytkownika
Tosterkovsky
Starszy Klubowicz
Imie: Piotr
Auto: Fiat
Silnik: 1.9 JTD (85 Kw 115 PS)
Kolor: 841/A (Nero Moire' VR.)
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=6364
Kontaktowanie:

Postautor: Tosterkovsky » 10 mar 2016, 21:44

Edycja... po poszukiwaniu kostek iso....
Z chęcią kupię - jeśli jest to zabieg jedynie plug&play ;) najlepiej z gniazdem, a nie wtykiem ;)
Obrazek

Fabbrica Italiana di Automobili Torino

Obrazek

JackSparrow
Nowy Klubowicz
Imie: Jake
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 1.9 JTD 115 ->145 KM
Kolor: Steel Grey
Prezentacja auta: stilo-1-9-jtd-sparrowa-t10894.html

Postautor: JackSparrow » 19 mar 2016, 12:41

Ma ktoś namiary do szpanbixa ? Chciałbym zakupić od niego tego auxa, a na forum chyba nie wchodzi..

Wysłane z mojego Tornado 348 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Tosterkovsky
Starszy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: Tosterkovsky » 19 mar 2016, 17:03

Też byłbym chętny na zakup ;)
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 24 mar 2016, 14:57

Przepraszam za brak kontaktu. Muszę tylko poczekać aż dojdą kostki mini iso.
Pewno to będzie następny poniedziałek albo wtorek po świętach. Wrzucę link na forum.

Awatar użytkownika
Tosterkovsky
Starszy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: Tosterkovsky » 24 mar 2016, 18:18

a byłaby możliwość wyjścia gniazda jacka, zamiast wtyczki? ;) najlepiej takiego pod ładny montaż ;)
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Chomiszek
Nowy Klubowicz
Imie: Kornel
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 1.4 95KM
Kolor: BLU COSMOPOLITAN
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=12713
Kontaktowanie:

Postautor: Chomiszek » 24 mar 2016, 21:33

Też byłbym zainteresowany opcją z gniazdem. Z pierwszymi dniami kwietnia brałbym :D

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz

Postautor: szpanbix » 01 kwie 2016, 07:28

Myślę że dało by się to zrobić. :D

Póki co będę mógł zrobić tylko 3 szt z gniazdem pod montaż.

--------------------- Dodano: 01 kwi 2016, 08:28 ---------------------

Potwierdzam, że doszły wszystkie części.
W poniedziałek będę robił pierwsze wysyłki.
Przez weekend pojawi się link do aukcji. :D

Pozdrawiam serdecznie
szpanbix

Wróć do „Manuale, Poradniki, Tutoriale”