Opony na lato.... opinie użytkowników.

Dział w którym rozmawiamy na temat codziennej eksploatacji Stilo.
piterstilo
Nowy Klubowicz
**
Imie: Piotr
Auto: Fiat Stilo Multiwagon
Silnik: 1.9 Multijet 150
Kolor: Czarny metalic

Re: Opony na lato.... opinie użytkowników.

Postautor: piterstilo » 24 sty 2014, 17:46

Stilo mam dopiero od listopada i od razu zmieniłem na zimówki Uniroyal zresztą.
Ale z letnich opon, które użytkowałem w poprzednich autach, mogę polecić:
1.Micheliny energy saver 195/65/15 : z takimi kupiłem auto. Bardzo dobre i trwałe opony.
2.Goodyear Exellence, miałem w rozmiarze 195/65/15- super opony w każdych warunkach, trwałość : sprzedałem auto jak miały 11 tyś km, nie było po nich widać zużycia.
3. Fulda Ecokontrol, w rozmiarze 195/65/15 bardzo ciche, miękkie opony, trwałość już słabsza.
4.Zakupiłem kiedyś komplet Uniroyal w rozmiarze 185/65/15, ale pomimo ustawionej geometrii zaraz po założeniu opon, ściągały w czasie jazdy. W ramach gwarancji wcisnęli mi Goodrichy Profiler 2. Były zwyczajnie nijakie.

Awatar użytkownika
MaRTiN
Klubowicz
Imie: Martin
Auto: Fiat Stilo Dynamic
Silnik: 1.6 16V 103KM
Kolor: Nero Black 601
Prezentacja auta: stilon-martin-t9346.html

Postautor: MaRTiN » 24 sty 2014, 20:24

moje aktualne letnie opony to Bridgestone Turanza Er300 i jak na razie jestem bardzo zadowolony :cool: na duży plus mogę dopisać to jak się zachowują po wjechaniu w (nawet duże) kałuże, odprowadzanie wody znakomite ;) na suchym wiadomo OK ;) a śniegu/lodzie nie wiem w końcu to letnie opony :P

bzykol
Starszy Klubowicz
Imie: Pieter
Silnik: 1.6 103 KM
Kolor: Grigio Tecno VR
Prezentacja auta: http://wdm.zmudaweb.pl/p,bzykol,19
Kontaktowanie:

Postautor: bzykol » 24 sty 2014, 20:36

Też mam te oponki od 2 sezonów, ale kupiłem używane, bo mnie strasznie przycisnęło z kasą. Bieżnik był jeszcze wysoki, ale niestety rok produkcji 2006. Na suchości jest ok, ale na mokrym to się nieźle daje we znaki. Nie kupujcie starych opon.
Obrazek

Awatar użytkownika
ToKo
Klubowicz
Imie: ---
Auto: ---
Silnik: ---
Kolor: ---
Prezentacja auta: ---

Postautor: ToKo » 25 sty 2014, 00:24

Wszyscy chwalą, zatem Ja napiszę coś nie chwalącego ;D

Odradzam Klebery czy to letnie czy to zimowe. Tylko i wyłącznie ze względu na hałas.

model na zimę to krisalp hp3, a na lato dynarex HP3 - cholernie głośne, ale okrutnie trwałe ścieralność wręcz minimalna.
Jeżeli z tyłu jest siwo - do gara leci nie tylko paliwo!

Awatar użytkownika
Qba
Starszy Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: STILO 3D
Silnik: JTD 115KM - 145KM
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.p ... 852#p45852

Postautor: Qba » 25 sty 2014, 12:11

Co do Kleberów to mogę powiedzieć że ojcu nówki (14cali) zdarły się już po 30-40 tkm. czyli dość szybko.

U mnie natomiast (17cali) zdarły się bardzo szybko Barum bravuris2, co prawda dobrze się kleiły do drogi ale chyba jeszcze szybciej się zdarły.

piterstilo
Nowy Klubowicz
**

Postautor: piterstilo » 25 sty 2014, 17:16

Qba pisze:Co do Kleberów to mogę powiedzieć że ojcu nówki (14cali) zdarły się już po 30-40 tkm. czyli dość szybko.

U mnie natomiast (17cali) zdarły się bardzo szybko Barum bravuris2, co prawda dobrze się kleiły do drogi ale chyba jeszcze szybciej się zdarły.

Jeżeli 30-40 tkm to mało, to ja się pytam ile powinny przejechać WSPÓŁCZESNE opony, żeby było dużo?
W kategorii trwałości przoduje Michelin, a Kleber to jego marka.
Nowe letnie opony mają bieżnik o wysokości najczęściej 8 mm. W praktyce powinno się je wymienić jak mają ok.3mm.
Obecnie koncerny oponiarskie, i nie tylko zresztą one, nie są zainteresowane długowiecznością swoich produktów.

Awatar użytkownika
ToKo
Klubowicz
Imie: ---
Auto: ---
Silnik: ---
Kolor: ---
Prezentacja auta: ---

Postautor: ToKo » 25 sty 2014, 21:38

piterstilo pisze:Jeżeli 30-40 tkm to mało, to ja się pytam ile powinny przejechać WSPÓŁCZESNE opony, żeby było dużo?

dobrze prawisz kolego. Poza tym 30-40 tys km to bardzo dużo - często gęsto opony starczają na 2 sezony, ja latam 2gi sezon letni a opony jak nówki.
Jeżeli z tyłu jest siwo - do gara leci nie tylko paliwo!

Awatar użytkownika
Qba
Starszy Klubowicz

Postautor: Qba » 25 sty 2014, 23:18

Panowie ale było to kilka lat temu, a ojciec nie ma raczej ciężkiej nogi. Może przesadziłem lekko z przebiegiem, ale był to 1 sezon. Normalnie inne opony przy jeo jeździe starczają przynajmniej na dwa razy tyle.

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz
Imie: Tomek
Auto: Audi A6
Silnik: benzynowy

Postautor: FumFelos » 26 sty 2014, 12:49

piterstilo pisze:
Qba pisze:Co do Kleberów to mogę powiedzieć że ojcu nówki (14cali) zdarły się już po 30-40 tkm. czyli dość szybko.

Jeżeli 30-40 tkm to mało, to ja się pytam ile powinny przejechać WSPÓŁCZESNE opony, żeby było dużo?
Nowe letnie opony mają bieżnik o wysokości najczęściej 8 mm. W praktyce powinno się je wymienić jak mają ok.3mm.
Obecnie koncerny oponiarskie, i nie tylko zresztą one, nie są zainteresowane długowiecznością swoich produktów.

30 kkm to mało. Przy normalnej jeździe opona powinna lekko wytrzymać drugie tyle. Jednak przy zbyt miękkiej mieszance to raczej niemożliwe. Przy 3mm to wymieniamy zimowe opony, letnie wartość graniczną mają 1.6mm - choć wiadomo, że im niższy bieżnik tym gorzej będzie sprawować się na mokrej nawierzchni.

Na swoim przykładzie:
- Dunlop Sp Sport 9000 205/55/r16 - bieżnik tak zwana jodełka, początkowo przyczepność bardzo dobra, na mokrym wręcz wzorowa (ze względu na bieżnik). Jednak z czasem, gdy bieżnika było coraz mniej, przyczepność na mokrej nawierzchni ulegała drastycznemu pogorszeniu. Do momentu starcia opon do poziomu ~2mm miały przejechane około 75-80kkm - czyli ich trwałość była na prawdę bardzo dobra.
- Continental ContiSportContact 3 215/45/r17 - Opona znakomita pod względem przyczepności (szerokość też ma tutaj duże znaczenie), jednak ze względu na miękką mieszankę wręcz znika w oczach
- Bridgestone Turanza 205/55/r16 - opony nijakie, nie zachwycają szczególną przyczepnością, na mokrym są wręcz słabe. Do wymiany wytrzymały ponad 50kkm
- Dunlop BlueResponse 205/55/r16 - opony mają dobrą przyczepność, jednak pierwsze co można zauważyć podczas jazdy to bardzo niski poziom hałasu podczas jazdy. O trwałości się nie wypowiem, bo przejechały dopiero jeden sezon. ;)

piterstilo
Nowy Klubowicz
**

Postautor: piterstilo » 26 sty 2014, 14:50

Czyli opona ma wytrzymać 60 tkm ? Cóż za radosny optymizm. Pogratulować.
Opony nie przypadkiem mają zróżnicowane ceny, dzieląc się na klasy : budżetowe( czyt. tanie) średnie i premium.
Opona klasy budżet nie wytrzyma 60 tkm, ona nie wytrzyma połowy tego dystansu, bo nie po to była : zaprojektowana i wyprodukowana.
Dawno, dawno temu opony aby uzyskać na nich największy przebieg, stosowano rotację, przekładanie wszystkich opon w aucie łącznie z zapasowym co kilka tyś km.
Współcześnie, aby nieco oszczędzić można przy okazji sezonowej zmiany, przekładać przednie opony na tył i odwrotnie.
Opona zimowa z bieżnikiem 3 mm, nie nadaje się już na śnieg.

Awatar użytkownika
bajprzeznet
Klubowicz
Imie: Artur
Auto: 5d 2006
Silnik: 1.4 95KM LPG

Postautor: bajprzeznet » 26 sty 2014, 17:08

Trwałość opony zależy od składu mieszanki i bieżnika - jest troche prawdy w tym że opony o lepszych właściwosciach jezdnych zużywają sie czasem szybciej, a opony o gorszych parametrach drogowych scierają się wolniej.

W każdej grupie cenowej znajdziemy modele lepsze i gorsze.

A patent z przekladaniem opon wraz z zapasem do dzis stosują osoby które dużo jeźdzą a mają nowe auto lub nowy komplet 5 opon.

Awatar użytkownika
Ucho
Klubowicz
Auto: Stilo
Silnik: 1.9 JTD 115KM
Kolor: Velvet Blue
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=7451

Postautor: Ucho » 26 sty 2014, 20:29

z tzw opon budżetowych to polecam Dayton
tak wygląda po 3 latach prawidłowego i pół roku na spapranej geometrii jak się poźniej okazało
Obrazek
when nothing goes right ..... go left :)

Awatar użytkownika
Qba
Starszy Klubowicz

Postautor: Qba » 26 sty 2014, 21:25

piterstilo pisze:Opona klasy budżet nie wytrzyma 60 tkm, ona nie wytrzyma połowy tego dystansu,

Koleo nie do końca tak jest a często nawet odwrotnie. Tanie opony mają najprostszą (starego typu) mieszankę gumy Przez co są tańsze w produkcji, ale też twarde (co daje jednocześnie słabe właściwości) a jak są twarde to się po woli zużywają. Opony do klasy premium mają wiele nowoczesnych składników poprawiających przyczepność (co podnosi znacznie cenę) i aby łapała dobrze przyczepność musi być miękka a co dalej za tym idzie szybko się zużywa.

piterstilo
Nowy Klubowicz
**

Postautor: piterstilo » 27 sty 2014, 18:28

Opony klasy budżet to produkt tani, wyprodukowany w tanim kraju np.w Polsce, przez tanią siłę roboczą.
Jedynymi zaletami takich opon są: cena i dobre samopoczucie kupującego w momencie zakupu.
Miałem takie opony z tej półki cenowej. Były to Kormorany, które przejechały 10 tkm i wyglądały bardzo mizernie. Potem miałem drugie Kormorany za te pierwsze w ramach akcji serwisowej, po 20 tkm były do wyrzucenia. Następne były Dębica Passio, liche i też nietrwałe. Zraziłem się do polskiego przemysłu oponiarskiego i kupiłem Daytony, które były tylko nieznacznie lepsze.
Prawdziwa jazda : komfort, bezpieczne prowadzenie w różnych warunkach pogodowych jest dopiero na produktach Michelina ( dodatkowo duża trwałość) Goodyaera, Continentala, Klebera, Pirelli.
Mam obecnie 11-te prywatne auto z kolei, 8-me służbowe.
Wymieniłem akurat te firmy oponiarskie, które zrobiły na mnie skrajne wrażenie: negatywne i pozytywne.

Awatar użytkownika
KrisGo
Zasłużony Klubowicz
**
Imie: Krzysztof
Auto: było Stilo jest AR Brera
Silnik: 1,9 JTD 145 / 2.2 JTS 190
Kolor: srebrny / rosso ferrari

Postautor: KrisGo » 27 sty 2014, 19:24

siedzę od dwóch godzin na http://www.oponytanio.pl i szukam po parametrach, które opony kupić na lato.
Nie interesują mnie głośne nazwy firm tylko dobre opony i nie za kosmiczne pieniądze.
... jest tam typów od zarąbania a patrzę tylko w rozmiarze 215/45/17 :razz:

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 27 sty 2014, 21:12

Na twoim miejscu porozglądałbym się też za rozmiarem 225/45. 215/45 to nietypowy rozmiar, to też opony są droższe - nawet do kilkudziesięciu złotych na sztuce. ;)

Awatar użytkownika
KrisGo
Zasłużony Klubowicz
**

Postautor: KrisGo » 27 sty 2014, 21:17

FumFelos pisze:Na twoim miejscu porozglądałbym się też za rozmiarem 225/45. 215/45 to nietypowy rozmiar, to też opony są droższe - nawet do kilkudziesięciu złotych na sztuce. ;)

Wiesz co.
Na tym rozmiarze już jeżdżę jak walcem drogowym :D
Rzuca na koleinach w prawo i w lewo.
A na 225 to już sobie nawet nie potrafię wyobrazić tej jazdy po polskich drogach :razz:

Awatar użytkownika
psooya
Nowy Klubowicz
*
Imie: Damian
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 2,4 20V R5 Abarth
Kolor: Grigio Steel
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=11998&view=unread#unread

Postautor: psooya » 27 sty 2014, 21:20

Nie zauważyłem, żeby ktoś wymienił opony marki NOKIAN, a takie mam na lato, spisują się rewelacyjnie, szczególnie po deszczu i kałużach. Opony klasy Premium.
Komunikat CHECK OK to największa nagroda za włożoną pracę :D

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 27 sty 2014, 21:22

Osobiście przy zmianie opon będę celował tylko w ten rozmiar. Gdy kupowałem swoje obecne, to 215/45 wyszły drożej ponad 200zł na komplecie od 225/45. Nie odczuwam zbytniego dyskomfortu ze względu na szerokość opony, więc wydaje mi się, że na 225 nie będzie dużo gorzej (a może i lepiej pod innymi względami bo opona będzie troche wyższa niż 215) ;)

Awatar użytkownika
KrisGo
Zasłużony Klubowicz
**

Postautor: KrisGo » 27 sty 2014, 21:31

FumFelos pisze:Osobiście przy zmianie opon będę celował tylko w ten rozmiar. Gdy kupowałem swoje obecne, to 215/45 wyszły drożej ponad 200zł na komplecie od 225/45. Nie odczuwam zbytniego dyskomfortu ze względu na szerokość opony, więc wydaje mi się, że na 225 nie będzie dużo gorzej (a może i lepiej pod innymi względami bo opona będzie troche wyższa niż 215) ;)

A o ile wyższa?
Jak to się liczy?
Przecież wtedy zwiększyłaby się średnica koła :|

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 27 sty 2014, 21:40

Tutaj jest pierwszy lepszy kalkulator
http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamie ... 215/45r17/

Wysokość opony jest liczona procentowo na podstawie jej szerokości. ;)
Jak widać, to własnie 225/45 jest najbardziej zbliżona do oryginalnych 195/65R15 ;)

Awatar użytkownika
KrisGo
Zasłużony Klubowicz
**

Postautor: KrisGo » 27 sty 2014, 22:00

Pytanie:
Kto z forumowiczów jeszcze jeździ na tak szerokich oponach 225/45/17 ?
Proszę o opinie o komforcie jazdy :)

Awatar użytkownika
Fiatisti
Nowy Klubowicz
Imie: Kamil
Auto: Alfa Romeo 159 SW
Silnik: 2.0 JTDm 170KM

Postautor: Fiatisti » 28 sty 2014, 10:09

KrisGo pisze:Pytanie:
Kto z forumowiczów jeszcze jeździ na tak szerokich oponach 225/45/17 ?
Proszę o opinie o komforcie jazdy :)

Znajomy miał Stilo swego czasu mówił że jazda na 225/45/17 zbliżona jest do 205/55/16. Bardziej komfortowa niż na 215/45/17 ;)

Awatar użytkownika
psik27
Klubowicz
Imie: Patryk
Auto: Stilo
Silnik: 1.8
Kolor: NERO MOIRE' 841/A
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=6118&p=89497#p89497

Postautor: psik27 » 28 sty 2014, 12:01

Witam, ja mam w swoim stilo założone opony Toyo 225/45/17 :) komfort na naszych drogach wiadomy :P ale pewnie większej różnicy między 215 a 225 nie ma ;)

Awatar użytkownika
Qba
Starszy Klubowicz

Postautor: Qba » 28 sty 2014, 15:04

Różnica na średnicy to raptem 4,5mm więc nie powinna być odczuwalna różnica w komforcie, wystarczy założyć opony z nowym bieżnikiem i już różnica będzie większa.

Wróć do „O Stilo”