Opony na lato.... opinie użytkowników.

Dział w którym rozmawiamy na temat codziennej eksploatacji Stilo.
Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Imie: Krystian
Auto: FIAT Stilo
Silnik: 1.4
Kolor: Czarna perła
Kontaktowanie:

Opony na lato.... opinie użytkowników.

Postautor: krystiano » 27 lut 2012, 19:06

Cześć :)

Na początek dodam, że przeorałem (chyba) całe forum szukając odpowiedniego tematu z logiczną nazwą, czyli chodzi o opony na lato w sensie ogólnej tematyki i nic konkretnego nie znalazłem, dlatego postanowiłem założyć ten temat :)

Teraz do sedna. Zbliża się powoli termin wymiany opon i zastanawiam się nad odpowiednia opcją. Letnie kapcie potrzebne mi są 205/55/16 i zastanawiam się nad:

Goodyear EFFICIENTGRIP 205/55 R16 91 V MFS - cena 345 zł
a
Dębica Presto 205/55 R16 91 V - cena 263 zł

Jeżdżę przeważnie po mieście - jakieś 90% :) Panowie z chęcią przeczytam o Waszych doświadczeniach z letnimi oponami. Co sądzicie o Dębicy, Goodyear-ach itp ?
Żyj własnym życiem, miej Swoje STILO :)

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz
Imie: Tomek
Auto: Audi A6
Silnik: benzynowy

Postautor: FumFelos » 27 lut 2012, 19:27

Jak zawsze, przede wszystkim radzę zapoznać się z wszelakimi testami dotyczącymi opon - tj. ADAC itp.
Tam znajdziesz na pewno bardziej szczegółowe informacje. Dodatkowo dochodzą serwisy (polskie i zagraniczne), w których multum opinii nt danej opony.
Parę przykładów
http://www.oponeo.pl/artykul/test-opon- ... -adac-2012
http://www.auto-motor-i-sport.pl/testy/ ... -5893.html
http://www.oponeo.pl/artykul/test-opon- ... -hamowanie
http://www.oponeo.pl/artykul/test-opon- ... 205-55-r16

Co do twojego porównania, to wybrałeś opony z innej półki - osobiście nie zawracałbym sobie głowy dębicą. Szczególnie, że w podobnej cenie kupisz opony jakościowo lepsze (przykładowo te brane pod uwagę w testach, tj. P7, Turanza, Rainsport 2, podane przez ciebie Goodyearki, SP Sport i wiele innych). ;)

Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: krystiano » 27 lut 2012, 19:36

Głównie chodziło mi o to, czy przy mojej jeździe przeważnie w mieście jest sens kupować drogie opony ? W zasadzie jak wiadomo w porze letniej wyjazdów poza miasto jest więcej, więc chyba raz na te kilka lat warto kupić dobre oponki i aktualnie właśnie najbardziej krążą mi po głowie jakieś goodyear-y :)
Dzięki za wstępne informacje FumFelos :)

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 27 lut 2012, 19:42

Czasami warto dołożyć. Przede wszystkim jak czytasz opinie, testy, zwróć uwagę na żywotność opon (zależeć to będzie od użytej mieszanki). Miększa guma da większa przyczepność, ale kosztem znacznie szybszego zużycia bieżnika.
Wiadomo, że każdy chce zapłacić jak najmniej, dlatego moim zdaniem zamiast tej dębicy, zdecydowanie wolałbym kupić taki zestaw. ;)
http://cokupic.pl/produkt/Uniroyal-Rain ... 55R16-91-W

Awatar użytkownika
BS
Starszy Klubowicz
Imie: Sebastian
Auto: Fiat Stilo Active SW
Silnik: 1.9 JTD 115KM
Kolor: Kryształowa zieleń
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=7026
Kontaktowanie:

Postautor: BS » 27 lut 2012, 19:45

na oponach nie powinno się oszczędzać, takie jest moje zdanie-ja kupiłem opony o wartości 2.200zł i wiem że mam spokój na minimum 5 lat ich użytkowania. poczytałem testy i opinie kupiłem takie jakie uważałem za najlepsze i śmigam jak chce i ile chce na nich :)
Także kupo porządne opony i zapomnij na parę lat o tym zakupie :)
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: krystiano » 27 lut 2012, 19:59

W zasadzie macie rację z tymi oponami, ze taniochy nie ma sensu brać, bo nijaka to jakość. W końcu w samochód inwestuję jak w igiełkę, więc nie ma sensu oszczędzać na oponach. Pytanie, czy do 350 zł (za sztukę) kupię coś dobrego (205/55/16) i wytrzymałego, żeby po dwóch latach nie wymieniać ponownie ? :) Możecie też napisać jakie Wy macie letnie kapcie i jakie polecacie ?

Awatar użytkownika
Daroo14
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: Daroo14 » 27 lut 2012, 20:07

krystiano pisze:W zasadzie macie rację z tymi oponami, ze taniochy nie ma sensu brać, bo nijaka to jakość. W końcu w samochód inwestuję jak w igiełkę, więc nie ma sensu oszczędzać na oponach. Pytanie, czy do 350 zł (za sztukę) kupię coś dobrego (205/55/16) i wytrzymałego, żeby po dwóch latach nie wymieniać ponownie ? :) Możecie też napisać jakie Wy macie letnie kapcie i jakie polecacie ?

Ja polecam Ci Barum BRAVURIS 2, cena ok. 250 zł/szt. Jeden sezon na nich jeździłem i ładnie się utrzymały. Samochód też sie na nich fajnie prowadzi :) Niska cena i moim zdaniem na prawde dobre opony.

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 27 lut 2012, 20:09

Patrz wyżej ;)
Między innymi PremiumContact 2, Sp Sport, Rainsport 2, Turanza ER300 itd. ;)

Ja obecnie jezdze na Continentalach ContiSportContact 3 i muszę przyznać, że przyczepność mają nieziemską. Jak na swój rozmiar (215/45/R17) trzeba też przyznać, że są wyjątkowo ciche (wcześniej miałem Dunlopy Sp Sport 9000 205/55/R16). Jest tylko jedno ale, tak jak pisałem w poprzednim poście - znakomita przyczepność zawsze jest osiągnięta kosztem szybszego zużycia bieżnika. :)

Awatar użytkownika
BS
Starszy Klubowicz
Imie: Sebastian
Auto: Fiat Stilo Active SW
Silnik: 1.9 JTD 115KM
Kolor: Kryształowa zieleń
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=7026
Kontaktowanie:

Postautor: BS » 27 lut 2012, 20:25

Ja jeżdżę na BRIDGESTONE TURANZA ER300 ... Teraz może już kupisz komplecik za jakieś 1500zł:)

o np: http://allegro.pl/4x-205-55r16-bridgest ... 96157.html
Obrazek

Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: krystiano » 27 lut 2012, 20:55

Przeanalizowałem oferty i mam na oku taką opcję:

Bridgestone ER300 Ecopia 205/55 R16 91 V

Z tego co się rozpisaliście wychodzi na to, że są naprawdę dobre. Mam nadzieję, że skoro to azjatycki koncern to produkcja na Węgrzech nie zaszkodzi ich jakości :)

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 27 lut 2012, 21:16

BS pisze:Ja jeżdżę na BRIDGESTONE TURANZA ER300 ... Teraz może już kupisz komplecik za jakieś 1500zł:)

Teraz to mozna je kupic w granicach 1100-1200 (choc 16stki chyba i tak oscylowaly w tej kwocie) ;)

Na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż Dębice w podobnej cenie. Poczytaj na spokojnie testy, które będą lepiej odpowiadały twoim wymaganiom (czy np Continentale nie będą bardziej żywotne) ;)

Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: krystiano » 29 lut 2012, 14:15

Poczytałem testy, przeanalizowałem oferty i aktualnie zastanawiam się nad Pirelli P7 Cinturato a Bridgestone ER300 Ecopia. Opona Pirelli z tego co wynika z testów jest wytrzymała, cicha i ma bardzo dobrą przyczepność, choć nie tak dobrą jak Bridgestone. Na korzyść Pirelli przemawiają tez niskie opory toczenia. Bardzo możliwe, że zdecyduję się właśnie na Pirelli P7 Cinturato. Na oponeo są w pcomocji za 325 zł. Napiszcie mi, czy indeks prędkości H a V ma znaczenie dla mnie - gościa przeważnie jeżdzącego samochodem po miescie ? :)

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 01 mar 2012, 23:49

Im większy indeks prędkości tym, jak sama nazwa wskazuje, większa dopuszczalna prędkość dla opony (zastosowane różne mieszanki, a przy wyzszych indeksach dodatkowe wzmocnienia). H jest do 210, natomiast V do 240. Podejrzewam, że swoim bolidem żadnej z tych prędkości nie osiągniesz, więc którą byś nie wybrał, będzie dobra ;)

Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: krystiano » 02 mar 2012, 15:32

W testach sprawdzali z indeksem V, więc może skoro dotyczy ten indeks większej prędkości to przy mojej jeździe dłużej na takich pojeżdżę niż z indeksem H ?:) Sam uwzględniłeś, że V ma inną mieszankę i wzmocnienia ;)

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 02 mar 2012, 15:43

Między H a V nie będzie sporych różnic, co innego jakby brac pod uwagę H i wzmacnianą W (opony wzmocnione są droższe i odpowiednio oznaczone) o zwiększonym indeksie nośności, wtedy mozna by gdybać ;)
Dlatego czy wybierzesz H czy V, to i tak będzie ok i nie odczujesz żadnej różnicy - :)

w końcu na który model sie zdecydowales? P7?

Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: krystiano » 03 mar 2012, 12:17

Zastanawiam się nad którąś z tych:

P7 Cinturato 205/55 R16 91 H za 325 zł Produkcja: wrzesień 2011, Włochy

P7 Cinturato 205/55 R16 91 W* za 328 zł Produkcja - nie podano gdzie i kiedy?

I co myślicie ? Dobry wybór ? W testach wypadały bardzo dobrze, ciche, wytrzymałe, niskie opory toczenia no i dobra przyczepność (wiadomo coś za coś).

Awatar użytkownika
LukC
Klubowicz

Postautor: LukC » 03 mar 2012, 12:27

Ja polecam Yokohama C.Drive - fenomenalne opony :cool:

http://www.ceneo.pl/Opony_letnie;szukaj ... 135091.htm

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 03 mar 2012, 12:33

Krystiano, ciekawe oponki - zresztą sam widziałeś jak wypadają w testach ;) bierz i zdawaj relacje - w koncu do odwaznych swiat nalezy ;D

Awatar użytkownika
krystiano
Nowy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: krystiano » 04 mar 2012, 10:04

Jednak zdecyduję się na inne opony niż Pirelli P7 Cinturato :) Coraz bardziej przekonują mnie

Goodyear OPTIGRIP 205/55 R16 91 V

Opinie ma bardzo dobre jeśli chodzi o różne parametry. Są też na 2 miejscu w teście ADAC z 2012, więc najprawdopodobniej zdecyduję się na nie :)

kamilb20
Nowy Klubowicz
Imie: Kamil
Auto: Stilo
Silnik: 1.2v16
Kolor: czerwony

Postautor: kamilb20 » 04 mar 2012, 12:31

ja mam te oponki i powiem ci że nie narzekam na nie:D

krzysiek3D
Nowy Klubowicz

Postautor: krzysiek3D » 04 mar 2012, 13:03

Ja polecam Continental Premium contact 2. Super opony do jazdy na co dzień, super na suchej i mokrej nawierzchni.
Pozdrawia Krzysiek

Awatar użytkownika
LukC
Klubowicz

Postautor: LukC » 04 mar 2012, 15:45

krzysiek3D pisze:Ja polecam Continental Premium contact 2. Super opony do jazdy na co dzień, super na suchej i mokrej nawierzchni.

Średnie oponki, żadna rewelacja :|

krzysiek3D
Nowy Klubowicz

Postautor: krzysiek3D » 04 mar 2012, 17:56

LukC pisze:
krzysiek3D pisze:Ja polecam Continental Premium contact 2. Super opony do jazdy na co dzień, super na suchej i mokrej nawierzchni.

Nie zgodzę się z Tobą. Miałeś takie czy coś gdzieś słyszałeś ? Jeśli miałeś to proszę podziel się swoimi spostrzeżeniami.

Ja mogę je porównać do :
-uniroyal rainsport, legendarne 1 oraz aktualnie sprzedawane 2,
-uniroyal rain expert,
-toyo T1R,
-pirelli p5000, p6000.

Innych opon nie będę wymieniać bo same low costy.

Najlepsze zachowanie pod względem suche/deszcz miały właśnie conti. Miałem je przez pół roku włączenie z wypadami na tor Kielce i spisywały się bdb.

Jedyne wady jakie zauważyłem ;
-mają miękką mieszankę więc stosunkowo szybko się zużywają i mają problemy gdy są mocno rozgrzane,
-bieżnik nie jest kierunkowy co na pierwszy rzut oka odstrasza większość osób,
-mają stosunkowo miękkie boki więc można je uszkodzić dojeżdżają do krawężników.

Z chęcią dowiem się jakie są Twoje odczucia, ja na tych oponach jeździłem dość agresywnie i zawsze czułem się pewnie ( choć nówki wykończyłem do ogranicznika w sezon, ale tak jak piszę, używałem ich również na torze :P).
Pozdrawia Krzysiek

Awatar użytkownika
FumFelos
Starszy Klubowicz

Postautor: FumFelos » 04 mar 2012, 18:02

krzysiek3D pisze:-mają miękką mieszankę więc stosunkowo szybko się zużywają

Myslalem, ze Premium Contact powinny byc w miarę trwałe, tak tez wypadają w testach ;) Obecnie jezdze na SportContact 3 i tutaj się zgodzę, mimo, że to jedne z lepszych opon, to jednak znakomita przyczepnosc wiaze się z szybszym zuzyciem bieznika :D

Awatar użytkownika
LukC
Klubowicz

Postautor: LukC » 05 mar 2012, 07:35

krzysiek3D pisze:
LukC pisze:

Nie zgodzę się z Tobą. Miałeś takie czy coś gdzieś słyszałeś ? Jeśli miałeś to proszę podziel się swoimi spostrzeżeniami.

Ja mogę je porównać do :
-uniroyal rainsport, legendarne 1 oraz aktualnie sprzedawane 2,
-uniroyal rain expert,
-toyo T1R,
-pirelli p5000, p6000.

Innych opon nie będę wymieniać bo same low costy.

Najlepsze zachowanie pod względem suche/deszcz miały właśnie conti. Miałem je przez pół roku włączenie z wypadami na tor Kielce i spisywały się bdb.

Jedyne wady jakie zauważyłem ;
-mają miękką mieszankę więc stosunkowo szybko się zużywają i mają problemy gdy są mocno rozgrzane,
-bieżnik nie jest kierunkowy co na pierwszy rzut oka odstrasza większość osób,
-mają stosunkowo miękkie boki więc można je uszkodzić dojeżdżają do krawężników.

Z chęcią dowiem się jakie są Twoje odczucia, ja na tych oponach jeździłem dość agresywnie i zawsze czułem się pewnie ( choć nówki wykończyłem do ogranicznika w sezon, ale tak jak piszę, używałem ich również na torze :P).

Jeździłem na nich i były ok, ale w porównaniu z Yokohama C.Drive czy Falken Ze wypadają słabo. Mają dość szybkie zużycie, dość dobrą przyczepność, ale są dość głośne i niezbyt dobre na wodzie. Takie moje odczucia :P

Zresztą:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Yokohama/C-Drive.htm

vs.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Conti ... tact-2.htm

Pirelli które podałeś to absolutny shit!!! Kolega na nich jeździł i szybko sprzedał :razz:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pirelli/P6000.htm

Toyo są ok, ale wolę Yoko :P

Wróć do „O Stilo”