Obrazek

Dzień na torze...

Dział w którym rozmawiamy na temat codziennej eksploatacji Stilo.
Done
Nowy Klubowicz
Imie: Bartek
Auto: stilo abarth
Silnik: 2.4 170

Dzień na torze...

Postautor: Done » 17 sty 2016, 21:50

Dziś wybrałem się moim stilo pierwszy raz na tor w Biłgoraju. Tor kręty, warunki do treningu i poznania całkiem nie dawno kupionego samochodu bardzo dobre, dużo śniegu, spore oblodzenie. Aura sprzyja.
Na początku obowiązkowa rozgrzewka, kilkakrotny przejazd slalomem pomiędzy pachołkami. Nie jest źle. Dalej, przejazd z użyciem hamulca ręcznego, krótkie "strzały" wychodzą dobrze, stilo składa się przewidywalnie ale 'piszczenie' zaciągnięcia hamulca powoli zaczyna denerwować... Dłuższe przytrzymanie ręcznego powoduje włączanie się absu co już mi się nie podoba. Może to nie jest tragedia bo trzymanie zaciągniętego ręcznego dłużej jak sekundę jest jazdą bez sensu.
Krótkie omówienie jazdy przez instruktora i na okrążenia. Pierwsze dwa, trzy kółka dość spokojnie, tryb manualny włączony, ASR wyłączony, jadę. Zabawa fajna, jazda OK fajnie zmienia mi się biegi łopatkami, gdyby nie ta skrzynia... Selespeed sam decyduje za mnie (przy nawrocie czy składaniu auta )czy chce 1 bieg czy 2 jak ja potrzebuje co najmniej 3! Co jest? Pseudo manualny tryb? Trochę lipnie. Przechodzę na Auto, z tym, że pomagam mu łopatkami, tu nie spodziewam się rewelacji ale jechać się da całkiem przyjemnie. Wracam na M, denerwuje mnie to, że muszę skupiać się na biegu, który mam i który w każdej chwili może się zmienić przed prawie każdym zakrętem niż nad samym wejściu w zakręt. Muszę się jakoś z tym pogodzić...
Wychodzę z nawrotki, ślisko, poślizg idzie jak zaplanowałem a ASR działa... Co jest przecież wyłączyłem... Ale on działa dalej. Widać nie da się go do końca wyłączyć.
Kolejna nie miła niespodzianka, kupując abartha nie tego się spodziewałem... W takiej chwili troszkę tęsknię za moim poprzednim samochodem. Stilo to specyficzne auto, raczej dobry compact niż hot hatch, mimo swoich lat. Zobaczymy jak się sprawy będą miały na suchym torze w innych warunkach.
Spotkanie było zorganizowanie przez aPGR, nastawione na doskonalenie techniki jazdy. Zdjęcia i filmy ze spotkania na stronie https://www.facebook.com/apgrajd/
Jak by ktoś był zainteresowany z podkarpacia lub okolic to zapraszam.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2016, 22:10 przez Done, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Mazi
J.Admin
Imie: Rafał
Auto: Abarcina
Silnik: 1,2 x 2 :D
Kolor: 601 nero
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=6122

Re: Dzień a torze...

Postautor: Mazi » 17 sty 2016, 21:59

Done pisze:elespeed sam decyduje za mnie (przy nawrocie czy składaniu auta )czy chce 1 bieg czy 2 jak ja potrzebuje co najmniej 3! Co jest? Pseudo manualny tryb?
Jest manualny. W tym trybie skrzynia zmieni bieg w 2 wypadkach. Raz gdy obroty spadną tak nisko, że silnik mógłby zgasnąć, a dwa gdy są już przy odcince to zamiast powodować męczenie go na maksymalnych obrotach skrzynia wrzuca wyższy bieg.
Done pisze:Wychodzę z nawrotki, ślisko, poślizg idzie jak zaplanowałem a ASR działa...
ASR wyłącza się całkowicie natomiast ESP przyciskiem nie wyłączysz.

Fajna sprawa taki plac sam chętnie bym się wybrał :)
Udało Ci się rozwiązać problem ?? Napisz jak to zrobiłeś... dla potomnych....
Szukasz pomocy elektromechanika - problem z SELESPEED?? http://klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f ... 4&start=25

Done
Nowy Klubowicz

Re: Dzień na torze...

Postautor: Done » 17 sty 2016, 22:25

[] Jest manualny. W tym trybie skrzynia zmieni bieg w 2 wypadkach. Raz gdy obroty spadną tak nisko, że silnik mógłby zgasnąć, a dwa gdy są już przy odcince to zamiast powodować męczenie go na maksymalnych obrotach skrzynia wrzuca wyższy bieg.

Być może taki był zamysł producenta, w praktyce to dzieje się to za wcześnie, wystarczy dojazd do skrzyżowania, obroty silnika wcale tak nisko nie spadają. Takie moje odczucie, w porównaniu do innych samochodów.

ASR wyłącza się całkowicie natomiast ESP przyciskiem nie wyłączysz.
ASR migał wyraźnie przy przyśpieszaniu kiedy koła trafiły na lód.

Fajna sprawa taki plac sam chętnie bym się wybrał :)
Są dwa sprawdzone miejsca, Tor w Biłgoraju - techniczny, lotnisko w Arłamowie - szybkie, można pośmigać bezpiecznie bokiem z prędkością ponad 100km/h

Awatar użytkownika
Mazi
J.Admin
Imie: Rafał
Auto: Abarcina
Silnik: 1,2 x 2 :D
Kolor: 601 nero
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=6122

Postautor: Mazi » 18 sty 2016, 07:36

Done pisze:Być może taki był zamysł producenta, w praktyce to dzieje się to za wcześnie, wystarczy dojazd do skrzyżowania, obroty silnika wcale tak nisko nie spadają. Takie moje odczucie, w porównaniu do innych samochodów.
Wywala na niższy na pewno poniżej 1000 obr/min, a na 2 czeka praktycznie, aż koła się zatrzymają i dopiero zmienia na 1 bo 2.4 może ruszać z 2 bez problemu.
Done pisze:ASR migał wyraźnie przy przyśpieszaniu kiedy koła trafiły na lód.
U mnie po wyłączeniu i pojawieniu się na desce komunikatu już nie miga nic podczas poślizgu kół.
Udało Ci się rozwiązać problem ?? Napisz jak to zrobiłeś... dla potomnych....
Szukasz pomocy elektromechanika - problem z SELESPEED?? http://klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f ... 4&start=25

siwy1296
Starszy Klubowicz
Imie: Filip
Auto: Stilo Abarth
Silnik: 2.4 170KM
Prezentacja auta: abarth-by-siwyy-t11680.html

Postautor: siwy1296 » 18 sty 2016, 12:31

U mnie rowniez nic nie mruga przy poslizgu. Co innego w zakręcie jak "lecimy bokiem" to ESP już robi robote.
Aby wyłączyć ESP czytałem że trzeba przejechać kilka metrów na lekko zaciągniętym ręcznym i sypnie błędem a po ponownym odpaleniu wraca to stanu pierwotnego :)
http://gps.wroclaw.pl/pomiary.html
Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 08 mar 2018, 12:52 przez siwy1296, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ByQ
Klubowicz
Imie: Paweł
Auto: Stilo 3D 2003 Sport
Silnik: 1.6 16v 103 KM
Kolor: 632
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=10712

Postautor: ByQ » 18 sty 2016, 12:35

A czy w momencie działania ESP wyświetla się coś na zegarach?
Obrazek

Done
Nowy Klubowicz

Postautor: Done » 18 sty 2016, 13:12

U mnie problem pojawiał się przy wyjściu z zakrętu, wciskamy gaz na oblodzonej nawierzchni i ASR miga mimo że jest wyłączony. Koła buksuja, wrzucam odrazu wyższy bieg. Bez trakcji nie ma jazdy. ESP w poślizgu... jako tako nie przeszkadzało bo ręcznego używałem tylko do pociecha auta w zakręcie. Czasem dwu trzy krotnie w dłuższym łuku . A jak przesadziłem i wyleciałem z toru to wcale się nie odezwało.
Na dziś dzień najbardziej przeszkadza mi to zrzucanie biegu, moim zdaniem w trybie M powinna być inna tolerancja obrotów.

Awatar użytkownika
Guzik
Klubowicz
Imie: Adrian
Auto: Alfa Romeo MiTo
Silnik: 1.4 16V TB 155 KM
Kolor: 805 - Etna Black
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=61&p=194484#p194484

Postautor: Guzik » 18 sty 2016, 13:14

U mnie jak nawet wyłączysz ASR to i tak jak lecisz bokiem czy przynajmniej próbujesz... to miga kontrolka od ASR
Obrazek

Done
Nowy Klubowicz

Postautor: Done » 19 lut 2016, 21:57

Przy następnym wypadzie dokładniej się temu przyjże. Muszę więcej pojeździć w trybie M, nauczyć się rozumowania tej skrzyni.
Ogólnie jak to powiedział instruktor " masz takie auto a nie inne, naucz się nim jeździć, jedź swoim tempem, bo nigdy nie wiesz kto jedzie przed tobą, jakie ma umiejętności i opony"
Czekam na zdjęcia, może coś wkleję. Na razie są same subaru....

Wróć do „O Stilo”