Felgi na zimę - proszę o opinie.

Dział w którym rozmawiamy na temat codziennej eksploatacji Stilo.
Awatar użytkownika
PiQ
Klubowicz
Imie: Piotr
Auto: Stilo Schumacher
Silnik: 1,9 mjet 16v
Kolor: corsa rosso
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=9569#p122743

Re: Felgi na zimę - proszę o opinie.

Postautor: PiQ » 08 gru 2015, 14:50

alex09061992 pisze:Witajcie.
Zbliża się sezon zimowy, czas zmienić opony na zimowe, ale co z felgą? Auto kupiłam na alusach, nie dostałam kół zimowych i mam dylemat. Panuje pogląd, że zimą lepiej jeździć na stalowych felgach, bo szkoda aluminiowych. Jest sporo artykułów obalających ten mit, a co Wy o tym sądzicie? Zakup felg stalowych i opon zimowych to nie mały koszt, dlatego zastanawiam się czy nie kupić tylko opon. Jeździcie zimą na alusach? Czy rzeczywiście są one bardziej podatne na zniszczenie? Czytałam, że zależy to też od marki felg i ich zabezpieczenia. Proszę o opinie, pierwsze przymrozki za nami, a ja daleko w tyle.

EDIT : a jeszcze spytam, a może opony całoroczne?

Ja od ok 10 lat jeżdzę cały rok na alu. Wcześniej w innym samochodzie od 4 lat Stilo. Po 10 sezonach zimowych mogę powiedzieć że alu zauważalnie szybciej się niszczą zimą niż latem. w poprzednim aucie po 5 sezonie robiły sie purchle pod lakierem (oryginalne felgi fiata nieuszkodzone). Rok temu ( po3 sezonie) w stilo też zauważyłem utlenianie sie alu pod lakierem. Gdzie nie gdzie małe purchle. Gdzie nie gdzie nawet lakier odpadl. Ale jest to odpadanie płatami tylko raczej 2-3mm odpryski. Także alu jednak reaguje z sola i innymi gównami króte zimą sypią na drogi.
Czy bedę jeżdził na alu zimą? Tak będę bo mi się bardziej takie koła podobaja i nie przeszkadza mi konieczność odnowy felg co 3-4 sezon zimowy.

PS. Felgi na zime to oryginalne fiatowskie speedline 16"
Passions make the world go round - only sky is the limit

polaris
Nowy Klubowicz
Imie: Marek
Auto: Seat Ibiza
Silnik: 2.0 diesel
Kolor: czarny

Postautor: polaris » 10 gru 2015, 12:20

Kup mniejsze felgi, na zimę będzie lepsza przyczepność. Polecił mi to mechanik u mnie w mieście i zauważyłem że sie sprawdza.

szogoon
Nowy Klubowicz
Imie: Przemek
Auto: Stilo 5D
Silnik: 1.2 80KM

Postautor: szogoon » 10 gru 2015, 13:56

przez mniejsze felgi będzie lepsza przyczepność??

Awatar użytkownika
józek
Klubowicz
Imie: Daniel
Auto: Stilon Wagon
Silnik: 1.6 16V

Postautor: józek » 10 gru 2015, 14:40

Pewnie o węższe opony chodziło, dla 15" to 195 wiec większy nacisk i przyczepność oraz komfort jazdy na balonie

Awatar użytkownika
Mazi
J.Admin
Imie: Rafał
Auto: Stilo
Silnik: 1,2 x 2 :D
Kolor: 601 nero
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=6122

Postautor: Mazi » 10 gru 2015, 15:30

polaris pisze:Kup mniejsze felgi, na zimę będzie lepsza przyczepność. Polecił mi to mechanik u mnie w mieście i zauważyłem że sie sprawdza.
Nie sugerowałbym się wcale tym postem bo na pewno mniejsze felgi nie maja nic do tego. A nawet jeśli chodziło i węższe opony to one też niezbyt maja większą przyczepność tylko lepsze prowadzenie w głębokim śniegu.
Udało Ci się rozwiązać problem ?? Napisz jak to zrobiłeś... dla potomnych....
Szukasz pomocy elektromechanika ?? viewtopic.php?f=36&t=11584&start=25

siwy1296
Starszy Klubowicz
Imie: Filip
Auto: Stilo Abarth
Silnik: 2.4 170KM
Prezentacja auta: abarth-by-siwyy-t11680.html

Postautor: siwy1296 » 13 gru 2015, 20:50

Mazi pisze:
polaris pisze:Kup mniejsze felgi, na zimę będzie lepsza przyczepność. Polecił mi to mechanik u mnie w mieście i zauważyłem że sie sprawdza.
Nie sugerowałbym się wcale tym postem bo na pewno mniejsze felgi nie maja nic do tego. A nawet jeśli chodziło i węższe opony to one też niezbyt maja większą przyczepność tylko lepsze prowadzenie w głębokim śniegu.

A nawet na upartego można powiedzieć że jest na odwrót bo szersze opony mają większą powierzchnie styku co w teorii przekłada się na większe tarcie i lepszą przyczepność. A w praktyce albo efekt placebo bo tak miało być albo kupiłeś lepsze opony od tych co miałeś :d

Wysłane z telefonu za pomocą TapaTalka.

Awatar użytkownika
józek
Klubowicz
Imie: Daniel
Auto: Stilon Wagon
Silnik: 1.6 16V

Postautor: józek » 14 gru 2015, 14:20

Węższe opony mają mniejszą powierzchnię styku więc i większy nacisk

Awatar użytkownika
Ozzy27
Nowy Klubowicz
Imie: Dawid
Auto: Alfa GT
Silnik: 1.9 JTD 150KM

Postautor: Ozzy27 » 14 gru 2015, 19:37

Ale czy zimy są aż tak tragicznie żeby kombinować z szerokością opony? Ja jeżdżę na 205/55 R16 i nie narzekam. :]

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz
Imie: Piotrek
Auto: Stilo 5D
Silnik: 1.6 16V 103KM
Kolor: Bordeaux Old Rose
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=14610

Postautor: pio075 » 15 gru 2015, 00:40

Pomijając wszelkie aspekty związane z prowadzeniem, jeśli ktoś sobie robi dwa komplety na zimę i lato, to zimówki warto zrobić na 15" - dlaczego? Bo:
- 15" opony są po prostu tańsze
- Wyższy profil i automatycznie wyższy komfort jazdy - nie tłucze tak na ubitym śniegu
- Zimą zdecydowanie łatwiej jest uszkodzić felgi uderzając w coś i tu wyższy profil znów ogranicza szkody, a w razie uszkodzenia to koszt felgi i opony będzie niższy.

Fakt, że teraz tych zim i tak praktycznie nie ma, ale skoro już te koła zmieniamy to warto też pomyśleć o tym co będzie gdy w końcu sypnie ;)

Awatar użytkownika
Ozzy27
Nowy Klubowicz
Imie: Dawid
Auto: Alfa GT
Silnik: 1.9 JTD 150KM

Postautor: Ozzy27 » 15 gru 2015, 13:32

Moi koledzy mają Hondy ekstremalnie zglebione, to będą za pług robić :orc:

Awatar użytkownika
explicit77
Starszy Klubowicz
**
Auto: Fiat Stilo 3D
Silnik: 1.9 JTD 154KM/307Nm
Kolor: Biały a raczej czarny;)
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=9037

Postautor: explicit77 » 15 gru 2015, 14:05

To moi koledzy mieli bardziej ekstremalnie zglebione hondy od Twoich :P
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rap wciąż jest ten sam, to tylko ja jestem starszy.

Awatar użytkownika
PiQ
Klubowicz
Auto: Stilo Schumacher
Silnik: 1,9 mjet 16v
Kolor: corsa rosso
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=9569#p122743

Postautor: PiQ » 15 sty 2016, 15:07

siwy1296 pisze:A nawet na upartego można powiedzieć że jest na odwrót bo szersze opony mają większą powierzchnie styku co w teorii przekłada się na większe tarcie i lepszą przyczepność. A w praktyce albo efekt placebo bo tak miało być albo kupiłeś lepsze opony od tych co miałeś :d
Wysłane z telefonu za pomocą TapaTalka.

To co napisałeś to sprawdza się latem. Na kopnym śniegu ważne jest żeby nacisk na daną powierzchnie był większy. Można to zrobić przez dociążenie auta. Żeby zwiększyć nacisk jednostkowy opon na nawierzchnię nie zmieniając jego ciężaru to należy zmniejszyć powierzchnie styku opon = węższe opony. Masa auta taka sama, mniejsza powierzchnia styku opon => większy nacisk na jednostke powierzchni => większa przyczepność na kopnym sniegu. Oglądni sobie jakikolwieć zimowy rajd WRC i zwróć uwagę jakie oni maja opony.

PS. Przy naszych obecnych zimach to głównie zwracałbym uwagę na to jak odbrze opona potrafi odprowadzać wodę. Pomyśl ile dni w roku jeździsz po kopnym śniegu.
Passions make the world go round - only sky is the limit

Wróć do „O Stilo”