Felgi na zimę - proszę o opinie.

Dział w którym rozmawiamy na temat codziennej eksploatacji Stilo.
alex09061992
Nowy Klubowicz
Imie: Aleksandra
Auto: Fiat Stilo
Silnik: Benzyna 1.4
Kolor: Zielony cristallo

Felgi na zimę - proszę o opinie.

Postautor: alex09061992 » 25 lis 2015, 09:19

Witajcie.
Zbliża się sezon zimowy, czas zmienić opony na zimowe, ale co z felgą? Auto kupiłam na alusach, nie dostałam kół zimowych i mam dylemat. Panuje pogląd, że zimą lepiej jeździć na stalowych felgach, bo szkoda aluminiowych. Jest sporo artykułów obalających ten mit, a co Wy o tym sądzicie? Zakup felg stalowych i opon zimowych to nie mały koszt, dlatego zastanawiam się czy nie kupić tylko opon. Jeździcie zimą na alusach? Czy rzeczywiście są one bardziej podatne na zniszczenie? Czytałam, że zależy to też od marki felg i ich zabezpieczenia. Proszę o opinie, pierwsze przymrozki za nami, a ja daleko w tyle.

EDIT : a jeszcze spytam, a może opony całoroczne?
Ostatnio zmieniony 25 lis 2015, 14:50 przez alex09061992, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mazi
J.Admin
Imie: Rafał
Auto: Stilo
Silnik: 1,2 x 2 :D
Kolor: 601 nero
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=6122

Re: Felgi na zimę - proszę o opinie.

Postautor: Mazi » 25 lis 2015, 10:01

alex09061992 pisze:Panuje pogląd, że zimą lepiej jeździć na stalowych felgach, bo szkoda aluminiowych. Jest sporo artykułów obalających ten mit, a co Wy o tym sądzicie?
Całkowicie bez znaczenia. Dobrze pomalowana felga aluminiowa jest wytrzymała. Ja sam jeżdżę na seryjnych speedline 17 cali w zimie i się im nic nie dzieje. Jeśli natomiast chcesz oszczędzić to kup same opony. Aczkolwiek to podczas przekładania 2 razy do roku samych opon na felgach się niszczą zwłaszcza gdy trafimy to nieogarniętego wulkanizatora. Osobiście kupiłbym ori jakieś fele od fiata np 16 cali to kosz 400zł + opony i spokój. Możesz też kupić 15 cali felgi aluminiowe będą jeszcze tańsze + do tego opona 15 cali to sporo tańsza w porównaniu do 16-17 cali.
Udało Ci się rozwiązać problem ?? Napisz jak to zrobiłeś... dla potomnych....
Szukasz pomocy elektromechanika ?? viewtopic.php?f=36&t=11584&start=25

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz
Imie: Piotrek
Auto: Stilo 5D
Silnik: 1.6 16V 103KM
Kolor: Bordeaux Old Rose
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=14610

Postautor: pio075 » 25 lis 2015, 10:29

alex09061992 pisze:Czytałam, że zależy to też od marki felg i ich zabezpieczenia. Proszę o opinie, pierwsze przymrozki za nami, a ja daleko w tyle.

Jest w tym sporo racji - szczególnie nowe alusy mają bardzo cienką warstwę lakieru i dość łatwo można je zniszczyć. Jednak dobra, markowa alufelga zniesie zimę lepiej niż stalówka, dodatkowy plus jest taki, że łatwiej ją doczyścić jeśli mamy jakiś prosty wzór.
Właściwie jedyna duża wada felg aluminiowych zimą to dużo wyższe koszty w razie uszkodzenia (jakieś uderzenie w krawężnik itp.) bo o ile stalówkę kupimy poniżej 100zł to za alusa trzeba dać jakieś 200zł.
Właściwie wszystko zależy od tego jak stoisz z kasą i jakie alufelgi masz obecnie. Jeśli masz jakieś 15" to kup po prostu opony (195/65 R15 to chyba najtańszy obecnie rozmiar) załóż na alusy i spokojnie zimę przejeździsz a później możesz kombinować czy kupić coś większego czy drugi komplet felg. Jeśli masz jakiś większy rozmiar to po porostu zrób sobie drugi komplet na zimę na standardowych 15" będzie taniej i lepiej (węższe opony lepiej radzą sobie na śniegu).

alex09061992
Nowy Klubowicz

Postautor: alex09061992 » 25 lis 2015, 11:42

Kasa się znajdzie, ale bardziej na zasadzie 'jak trzeba będzie'. Obecnie mam 15 calowe felgi ENZO.
Mówicie tutaj o różnych rozmiarach cali, czy w takim razie jak założę 14 cali to też będzie dobrze? Staram się powoli ogarniać co i jak, ale temat felg i opon mnie przerasta, bo tych oznaczeń jest tyle, że nie wiem co jest najważniejsze czy wyborze. W specyfikacji, Stilo ma rozstaw śrub 4*98, mnóstwo jest felg z rozstawem 4*100, czy one też pasują?

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 25 lis 2015, 11:59

Przy 14" możesz mieć problem ze zmieszczeniem się tarcz hamulcowych i zacisków ;)
Z resztą to kompletnie bez sensu bo opony 14" są w tych samych cenach co 15".
Skoro z kasą może być różnie to kup opony 195/65 R15 załóż na felgi które masz i śmigaj. Będzie więcej kasy to kupisz drugie felgi (i wtedy według uznania 15" stal na zimę i opony zostają te które posiadasz, lub 16"/17" na lato+opony).
Co do rozstawu śrub - teoretycznie pasuje tylko 4x98 w praktyce są tak zwane śruby pływające dzięki którym można stosować też nieco inne rozstawy. Osobiście bym jednak nie kombinował i wybrał coś z oryginalnym rozstawem - 4x98 jest dość popularny więc problemu nie będzie ;) No i pamiętaj że trzeba zwracać również uwagę na szerokość felgi i tzw. offset określany na felgach jako ETXX (gdzie XX dwucyfrowa liczba). ;)

Awatar użytkownika
czarny
Nowy Klubowicz
Imie: Mateusz
Auto: Stilo 3D / Stilo MW
Silnik: 1.6 103KM / 1.6 103KM
Kolor: 408/b / 632
Kontaktowanie:

Postautor: czarny » 25 lis 2015, 12:11

Możesz też poszukać na olx czy allegro oryginalnych felg do Stilo w komplecie z zimówkami. tutaj masz przykładowe ogłoszenie http://olx.pl/oferta/firestone-winterha ... 5afebf72b2

alex09061992
Nowy Klubowicz

Postautor: alex09061992 » 25 lis 2015, 12:15

pio075 pisze:Przy 14" możesz mieć problem ze zmieszczeniem się tarcz hamulcowych i zacisków ;)
Z resztą to kompletnie bez sensu bo opony 14" są w tych samych cenach co 15".
Skoro z kasą może być różnie to kup opony 195/65 R15 załóż na felgi które masz i śmigaj. Będzie więcej kasy to kupisz drugie felgi (i wtedy według uznania 15" stal na zimę i opony zostają te które posiadasz, lub 16"/17" na lato+opony).
Co do rozstawu śrub - teoretycznie pasuje tylko 4x98 w praktyce są tak zwane śruby pływające dzięki którym można stosować też nieco inne rozstawy. Osobiście bym jednak nie kombinował i wybrał coś z oryginalnym rozstawem - 4x98 jest dość popularny więc problemu nie będzie ;) No i pamiętaj że trzeba zwracać również uwagę na szerokość felgi i tzw. offset określany na felgach jako ETXX (gdzie XX dwucyfrowa liczba). ;)

Czyli mniejsze felgi odpadają, bo może być problem ze zmieszczeniem, ale większych cali się to nie tyczy?

bzykol
Starszy Klubowicz
Imie: Pieter
Auto: Fiat Stilo Multiwagon
Silnik: 1.6 103 KM
Kolor: Grigio Tecno VR
Prezentacja auta: http://wdm.zmudaweb.pl/p,bzykol,19
Kontaktowanie:

Postautor: bzykol » 25 lis 2015, 12:59

Oryginalnie są felgi od 15 do 17 cali. Chłopaki upychali i 18. Jednak do normalnej jazdy ja bym zakładał 15 cali i opony 195/65r15. Dlaczego? Musisz pamiętać, że im większa obręcz tym węższy musi być profil opony by uzyskać względnie ten sam rozmiar na najbardziej zewnętrznej części opony. Po prostu rozmiar zewnętrzny bez względu na rozmiar felgi musi być mniej-więcej stały. Zatem im mniejszy profil opony tym bliżej masz od dziury albo krawężnika do felgi, więc łatwiej ją uszkodzić przez szybsze najechanie. Tracisz wszak parę cm amortyzacji ze strony samej opony. Z tego samego powodu obniżenie komfortu odczujesz też w samym prowadzeniu auta. Polecam na nasze dziury i wysokie krawężniki raczej 15 cali.
Obrazek

alex09061992
Nowy Klubowicz

Postautor: alex09061992 » 25 lis 2015, 13:06

bzykol pisze:Oryginalnie są felgi od 15 do 17 cali. Chłopaki upychali i 18. Jednak do normalnej jazdy ja bym zakładał 15 cali i opony 195/65r15. Dlaczego? Musisz pamiętać, że im większa obręcz tym węższy musi być profil opony by uzyskać względnie ten sam rozmiar na najbardziej zewnętrznej części opony. Po prostu rozmiar zewnętrzny bez względu na rozmiar felgi musi być mniej-więcej stały. Zatem im mniejszy profil opony tym bliżej masz od dziury albo krawężnika do felgi, więc łatwiej ją uszkodzić przez szybsze najechanie. Tracisz wszak parę cm amortyzacji ze strony samej opony. Z tego samego powodu obniżenie komfortu odczujesz też w samym prowadzeniu auta. Polecam na nasze dziury i wysokie krawężniki raczej 15 cali.

Dziękuje pięknie! :) Zawsze się zastanawiałam, jak to jest z tymi rozmiarami, myślałam, że można zakładać tylko jeden. Opony 195/65r15 i nic więcej? Nie ma dodatkowych oznaczeń, parametrów?

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 25 lis 2015, 18:18

Są indeksy nośności i prędkości oznaczenie w stylu 91T - pasowało by ich przestrzegać, a właściwe są w instrukcji obsługi (na zimę spokojnie można wziąć niższy indeks prędkości, przy letnich radziłbym przestrzegać ;-) ).

Awatar użytkownika
Ozzy27
Nowy Klubowicz
Imie: Dawid
Auto: Alfa GT
Silnik: 1.9 JTD 150KM

Postautor: Ozzy27 » 25 lis 2015, 18:20

Ja bym zostawił alusy, tylko nie rozbijaj się na krawężniakach. Alusy sa dobre bo nie zardzewieją. ;)

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 25 lis 2015, 21:11

Nie zardzewieją pod warunkiem, ze nie mają uszkodzonego lakieru i sam lakier jest dobrej jakości ;)

alex09061992
Nowy Klubowicz

Postautor: alex09061992 » 26 lis 2015, 16:14

dzięki Chłopaki :)

Gripen393
Nowy Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: Stilo 3d
Silnik: 1.4 16V 95KM

Postautor: Gripen393 » 26 lis 2015, 17:05

Mam dwa komplety kół:
- 215/45 R17 - letnie
- 195/65 R15 - zimowe (Klebery, de facto całoroczne)

Fakt, na zimówkach komfort jest lepszy. Aczkolwiek odczuwam lekko "pływanie" tych opon na łukach. To też nie jest reguła w 100%. Wszystko zależy od producentów.
Letnie zaś są dosyć sztywne na barkach i nie odczuwam pływania. Natomiast szarpie mną ostro na koleinach :) Trzeba mocno trzymać kierownicę. No i czuć dziury :)

Awatar użytkownika
explicit77
Starszy Klubowicz
**
Imie: Piotr
Auto: Fiat Stilo 3D
Silnik: 1.9 JTD 154KM/307Nm
Kolor: Biały a raczej czarny;)
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=9037

Postautor: explicit77 » 26 lis 2015, 18:45

A ja czuję ból wielki i dyskomfort przeogromny gdy pacze na te stalówki 15' w które to mam obuć Fijata i cholera, jakoś tak nie mogę się rok w rok ot tak przełamać więc jeżdżę (co gupie przyznaję) po dziś dzień na letnich kołach ;( . Jak żyć Panowie?
P.S.
Wolę czipa na wiosne niż w zimę inwestować w zimówki siedemnastki :P
Rap wciąż jest ten sam, to tylko ja jestem starszy.

Awatar użytkownika
michalfc
Klubowicz
Imie: Michał
Silnik: 1.2 16v Pałer
Kolor: Nero 601
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=6652

Postautor: michalfc » 27 lis 2015, 18:45

Ja nie ma stalówek i śmigam na alusach i wszystko z nimi jest ok :)

speedy_doc
Nowy Klubowicz
Imie: Jarek
Auto: 2002 5D
Silnik: 1.6 + LPG
Kolor: srebrny -647 grigio steel

Postautor: speedy_doc » 28 lis 2015, 18:27

Ja mam na lato alu 205/55/16 na zimę stal 195/65/15.
Zmieniłem pod koniec października bo już było poniżej 10stopni dość często a i na minusie czasem (a nie przewidziałem że znów upał wróci :P )

A przy okazji jak często wyważacie koła ? Bo przy zmianie opon to wychodziło raz do roku, ale ja mamy całe koła to korci by nie za każdą podmianą.
Posiadam interfejs :)

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 28 lis 2015, 19:02

Ja wyważam co rok przed założeniem - plus jest taki że jadę sobie z nimi koło września kiedy nie trzeba stać w kilometrowej kolejce.
Jeśli mało jeździsz to spokojnie można co drugi sezon wyważyć ;-)

bzykol
Starszy Klubowicz
Imie: Pieter
Auto: Fiat Stilo Multiwagon
Silnik: 1.6 103 KM
Kolor: Grigio Tecno VR
Prezentacja auta: http://wdm.zmudaweb.pl/p,bzykol,19
Kontaktowanie:

Postautor: bzykol » 28 lis 2015, 19:50

Ja wyważyłem raz i nie ma problemów od 4 lat.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Obrazek

Awatar użytkownika
Mazi
J.Admin
Imie: Rafał
Silnik: 1,2 x 2 :D
Kolor: 601 nero
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=6122

Postautor: Mazi » 28 lis 2015, 19:53

pio075 pisze:Ja wyważam co rok przed założeniem
Skoro nic nie bije to po co wyważać co chwile :stig:
Udało Ci się rozwiązać problem ?? Napisz jak to zrobiłeś... dla potomnych....
Szukasz pomocy elektromechanika ?? viewtopic.php?f=36&t=11584&start=25

Awatar użytkownika
Ozzy27
Nowy Klubowicz
Imie: Dawid
Auto: Alfa GT
Silnik: 1.9 JTD 150KM

Postautor: Ozzy27 » 28 lis 2015, 20:44

No ale jak by było wszystko dobrze co rok, to nie trzeba było by kleić ciężarków w innym miejscu prawda? :) :orc:

Awatar użytkownika
pio075
Starszy Klubowicz

Postautor: pio075 » 28 lis 2015, 20:47

Bo lubię, mogę i mam znajomego kapciarza więc nic mnie to nie kosztuje :-D
Jednak nawet jeśli za to płacimy, kosztuje to mimo wszystko grosze a mamy pewność, że koła są OK i nie będzie niedoważone przez odklejony ciężarek czy nierownomierne zużycie ;-)

Awatar użytkownika
explicit77
Starszy Klubowicz
**
Imie: Piotr
Auto: Fiat Stilo 3D
Silnik: 1.9 JTD 154KM/307Nm
Kolor: Biały a raczej czarny;)
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=9037

Postautor: explicit77 » 28 lis 2015, 23:23

Wczoraj za wyważenie 4 kółek we Warszafie (no może na pograniczu z Markami ;) ) zapłaciłem całe 20 polskich złotych.
Rap wciąż jest ten sam, to tylko ja jestem starszy.

alex09061992
Nowy Klubowicz

Postautor: alex09061992 » 02 gru 2015, 06:28

Kupiłam w końcu tylko opony zimowe ;-)

Awatar użytkownika
adas7
Nowy Klubowicz
Imie: adam
Auto: Fiat stilo
Silnik: 2.4 170KM
Kolor: niebieski
Prezentacja auta: http://www.fotosik.pl/u/adas77/album/408747

Postautor: adas7 » 07 gru 2015, 20:07

Ja na lato mam szumachery 17 a na zimę zwykłe stilowe alu 16. Wyszedłem z założenia, że u nas zima to prawie pół roku, więc jak się ma prezentować to i zimą. Inna kwestia, że miałem okazję i kupiłem 4 nowe 16 alu z likwidowanego salonu fiata za 1kzł. Poza tym koszt dwukrotnej zmiany i opon na posiadanych 17, przez te wszystkie lata chyba mi zapłacił zakup felg 16. Nie wspominając wyższego kosztu zimówek 17

Wróć do „O Stilo”