[Manual] Czyszczenie cieknącego Skywindow

Gotowe manuale, pomocne przy naprawach
Awatar użytkownika
Balcer
Nowy Klubowicz
Imie: Piotr
Auto: Stilo Multiwagon
Silnik: 1.8+ BRC sequent
Kolor: czarna perła 632

[Manual] Czyszczenie cieknącego Skywindow

Postautor: Balcer » 02 cze 2013, 18:58

Witam! Jako, że już drugi raz, po roku, znowu leje mi się woda po słupkach do auta, ponieważ pozatykały się kanały odprowadzające wodę z szyberdachu, a gość ze Zgierza powiedział mi 250zł za robotę, ponieważ jak twierdził trzeba opuścić całą podsufitkę, postanowiłem zrobić to samemu i podzielić się z Wami:

1) Zamin opuścicie dopsufitke zdejmijcie wycieraczki szyby czołowej (klucz 13) i zdemontujcie plastikowe podszybie, ponieważ to tu zatkały mnie się odpływy (ale zdążyłem wcześniej rozebrać sufit)
Obrazek
Jeśli to tu zrobił się czop, usuńcie go i dla pewności nalejcie np butelką wody po rynny w szyberdachu. Jeżeli wodą spływa bez przeszkód, to będzie koniec roboty.
Tak na przyszłość lekko skróciłem im te końcowe wąsy bo się pokleiły, teraz mają większy przelot ;)

2) Jeśli punkt 1 nie załatwił sprawy to czeka Was rozebranie podsufitki: potrzebny jest torx i kupa cierpliwości :D
Trzeba zdemontować:
a) osłony przeciwsłoneczne (torx i plastikowy zaczep)
b) sterowanie szyberdachem: panel ze sterowaniem pociągnąć z wyczuciem w dół, bo tkwi na zatrzaski w części z podwietleniem (dzięki Błaszczu) a one z kolei na dwa torxy, nie trzeba rozłączać wszystkich kabelków, niech sobie luźno zwisa
Obrazek
c) rączki podsufitowe: torxy ukryte za zaślepkami
d) słony słupków: zatrzaski plus śruba pod osłoną, wystarczy odchylić bo do teraz nie mam pojęcia jak je wyjąć
e) narożne wykończenie dziury szybra: po prostu pociągnąć, nasuwany jest
Teraz można delikatnie wyciągać podsufitke spod czarnej uszczelki zamszowej, UWAGA bo podsufitka jest strasznie delikatna, opuścić tak lekko aby tylko weszła ręka pod nią by zdjąć wężyk z odpływu rynny szybra
Obrazek
Sprawdź czy to wężyk czy odpływ z rynny, nalej w tym celu odrobinę wody do rynny: jak wypłynie wylotem z szybra to git, jeśli nie trzeba przeczyścić, to samo z wężykiem: ja dmuchnąłem w wężyk i wiedziałem że jest zatkany.
Teraz po wyczyszczenie i odetkaniu można nałożyć wężyk na odpływ. Zanim założycie sufitke przelejcie rynnę wodą żeby się upewnić czy leci i czy nie kapie na łączeniu wężyk/odpływ. Jeżeli ok to składamy.
Powodzenia. Roboty na godzinkę, może dwie. Drugi raz już będę miał lepszy czas :D

majkimr
Nowy Klubowicz
Imie: Michał
Auto: Stilo
Silnik: 1.6 103KM
Kolor: Black Moire

Re: [Manual] Czyszczenie cieknącego Skywindow

Postautor: majkimr » 25 mar 2014, 15:14

Witam, myślę że warto by do tego całego czyszczenia dodać jedną ważną sprawę którą ja zauważyłem a nie została poruszona. Kolega zrobił super tutorial co i jak z odpływem ale problem jest jeszcze niżej punktu gdzie rurki wychodzą na podszybiu a mianowicie ...... za nadkolem. I gdyby nie wymiana nadkola w moim przypadku, pewnie większość z nas by o tym nie wiedziała.
Okazuje się że po zdemontowaniu raptem dwóch śrub na skręconym do środka kole, jedna jest od spodu progu a druga centralnie za kołem obok amortyzatora można delikatnie odchylić nadkole a tam ukazuje nam się .......
Obrazek
MASAKRA
U mnie to tak wyglądało po obu stronach, jest to naprawdę zbita prawie w kamień maź która zapycha stopniowo pierwszą przegrodę w progu i trzyma wilgoć.
Do tego po jednej stronie miałem zapchany już spływ między podszybiem a nadkolem na łączeniu blach. Wszystko delikatnie wydłubałem patykiem żeby nie rysować zabezpieczenia progów a potem usunąłem gumowe małe okrągłe korki w odpływach progu i potraktowałem wodą.
Wszystko wygląda super a sama woda szybciej ścieka od momentu pojawienia się w odpływie Skywindow do momentu opuszczenia progów.
Naprawdę warto tam zerknąć.

PS.

Witam wszystkich :)

karaś
Nowy Klubowicz
Imie: Adam
Auto: Stilo 3d
Silnik: 1.6 16V 103km
Kolor: 632
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=11187&view=unread#unread

Postautor: karaś » 16 lis 2015, 22:58

Możesz zrobić re-up zdjęć? Dach mi przecieka i muszę się zabrać za zdjęcie podsufitki :roll:

Janocha
Nowy Klubowicz
Imie: Rafał
Auto: Fiat Stilo 3D
Silnik: 1.9 JTDM 140KM
Kolor: 169 Gray Velvetlike
Prezentacja auta: post121098.html

Postautor: Janocha » 17 lis 2015, 06:40

Najpierw zdejmij podszybie i sprawdz rurki odprowadzajace wodę tam.

karaś
Nowy Klubowicz
Imie: Adam
Auto: Stilo 3d
Silnik: 1.6 16V 103km
Kolor: 632
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=11187&view=unread#unread

Postautor: karaś » 17 lis 2015, 14:55

Rurki są dwie czy jedna? Jedną znalazłem bez problemu, nie widzę nigdzie tej od strony kierowcy.

Janocha
Nowy Klubowicz
Imie: Rafał
Auto: Fiat Stilo 3D
Silnik: 1.9 JTDM 140KM
Kolor: 169 Gray Velvetlike
Prezentacja auta: post121098.html

Postautor: Janocha » 17 lis 2015, 15:01

2, po stronie kierowcy i pasażera.

biegan259
Nowy Klubowicz
Imie: Arek
Auto: Stilo Multiwagon
Silnik: 1,9JTD 115km
Kolor: Grafit

Postautor: biegan259 » 30 lis 2015, 07:47

Witam też miałem problem z szklanym dachem podczas mycia czy deszczu woda lala mi się pod nogi pasażera i miałem mokre słupki ''A''. Wczoraj się za to zabrałem a więc po kolei.
- podnosimy maske
- odkręcamy ramiona wycieraczek klucz'13 są na wieloklinie nie obracać tylko podważyć do góry i powinny były wyjść
- następnie wyciągamy 3 plastikowe kołki które trzymają podszybie u mnie były dwa i każdy inny
- ściągamy gumę przy podszybiu
- i teraz możemy wyciągnąć plastik podszybia
- po wyciągnięciu mamy widok na całą grodź stojąc przodem do Stilona po lewej stronie przy szybie jest wężyk odprowadzający wodę z dachu i z prawej strony również tyle że może być trochę schowany za mechanizmem do wycieraczek

i ja zrobiłem tak wziąłem strzykawkę z wodą i kawałek wężyka, włożyłem wężyk do tego odprowadzającego z dachu i wtłaczałem wodę strzykawką i zasysałem z powrotem już wodę ale z piaskiem to samo zrobiłem z drugiej strony na koniec obciąłem zwężenia tych wężyków odpływowych żeby się tak szybko nie zapychały. Zalecam jeszcze wyczyścić całą grodź z liść i innego syfu i z każdej strony są otwory do odpływu wody z grodzi które też zalecam przepłukać. To by było na tyle dla pewności polać dach wodą i zobaczyć czy woda leci tymi wężykami jeżeli tak to wszystko ok i możemy składać wszystko z powrotem mi to zajęło jakąś godzinę z dokładnym wyczyszczeniem wszystkiego.

Awatar użytkownika
Zawaś
Klubowicz
Imie: MARCIN
Auto: FIAT STILO MULTIWAGON
Silnik: 1.9 MJTD 140KM
Kolor: BLU VITALITY VR 480
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=16190&p=194220#p194220

Postautor: Zawaś » 25 sie 2017, 00:14

Odpływy są jedynie w przedniej stronie skywindow? W tyle nic nie ma? Jak auto stało by pod górkę to do przednich odpływów woda by nie doszła i przelała by się pewnie do kabiny?
Wiem już ze, są też z tyłu odpływy. Jak się do nich dostać żeby je sprawdzić i ewentualnie udroznic?
Przednie dziś ogarnąłem choć walki było sporo gdy jeden z. węży cofnął mi się w profil karoserii. Węże wyczyszczone i przedłużone bezpośrednio do odpływu a nie na podszybie. Brudu wcale dużo nie było. Czy jest jakaś możliwość dostania się tym razem do początku odpływu? Woda spływa sprawnie lecz po ostatnich ulewach miałem przecieki.
Kolejna spraw czym smarować mechanizm skywindow? Czy smar grafitowy będzie odpowiedni?
Jest: Fiat Stilo 1.9 MJTD 140 KM DYNAMIC
Był: Fiat Marea Weekend 1.9 TD 100 KM HLX

Awatar użytkownika
Zawaś
Klubowicz
Imie: MARCIN
Auto: FIAT STILO MULTIWAGON
Silnik: 1.9 MJTD 140KM
Kolor: BLU VITALITY VR 480
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=16190&p=194220#p194220

Postautor: Zawaś » 27 wrz 2017, 12:12

Kolejna spraw czym smarować mechanizm skywindow? Czy smar grafitowy będzie odpowiedni? Lub smar sylikonowy?
Jest: Fiat Stilo 1.9 MJTD 140 KM DYNAMIC
Był: Fiat Marea Weekend 1.9 TD 100 KM HLX

Wróć do „Manuale, Poradniki, Tutoriale”