Układ softstart do żarówek świateł mijania

Gotowe manuale, pomocne przy naprawach
peter_paul
Nowy Klubowicz
Imie: Paweł
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 1.9 JTD 115KM
Kolor: Niebieski

Postautor: peter_paul » 15 maja 2017, 10:52

Witam, chyba każdy z nas wie, iż wymiana żarówek światel mijania do łatwych nie należy, a same żarówki H7 potrafią się przepalać jak szalone. O ile koszt najtańszych żarówek duży nie jest o tyle jeżeli zdecydujemy się zainwestować w coś lepszego to wymiana przepalonej już może uderzyć po kieszeni. Dlatego ja postanowiłem zamontować układ softstart z poniższego linku:

https://sklep.avt.pl/avt1599.html

Na tej stronie można się zapoznać ze schematem zasadą działania układu. Można wybrać spośrod kilku wersji układu - zwstaw do samodzielnego montażu albo gotowy i zmontowany układ. Ja wybrałem tą drugą opcję. Co ważne otrzymujemy układ zmontowany, w obudowie, z okablowaniem i zestawem szybkozłaczek do montażu - także zero lutowania.

Montaż zaczęłem od dokładnego przestudiowania schematu elektrycznego stilo, jedyne co nam potrzebne to dwa kable (szary i czarno-pomarańczowy) idace ze skrzynki bezpiecznikow pod kierownicą do świateł mijania (na schemacie kostka A piny 3 i 12). W celu łatwiejszego montażu dobrze jest odkręcić schowek i obudowę. Kable łączymy za pomocą szybkozłączek dołączonych do zestawu i zgodnie ze schematem dołączonym do układu(trzeba odkręcić obudowę układu żeby wiedzieć gdzie jest WE i WY oraz zasilanie). UWAGA: po połączeniu WE i WY za pomocą szybkozłączek należy przeciąć oryginalne kable od świateł między mostkami wykonanymi właśnie za pomocą szybkozłączek.
Teraz czas podłączyć zasilanie układu. Trzeba podłączyć plus do któregoś z kabli od świateł mijania ( obojętnie czy szary czy pomarańczowo-czarny), minus natomiast można podłączyć gdziekolwiek do masy ( ja znalazłem czarny kabel pod skrzynką bezpieczników przykręcony do stelaża deski) i gotowe.

Czas montażu - ok. 3h (teraz zrobiłbym to w 30 min, najwięcej czasu poświęciłem na studiowanie schematu i znalezienie poszczególnych kabli i miejsca do montażu).

Potrzebne narzędzia:
-klucze imbusowe (odkręcenie schowka i osłony),
-kombinerki(do zaciskania szybkozłączek, przecięcia kabli),
-śrubokręt krzyżakowy,
-multimetr (przyda się do sprawdzania napięcia i masy, aczkolwiek nie jest konieczny).

Poniżej wklejam link do przedstawiającego działanie układu.

https://youtu.be/fZCNaM5hHwU

Na chwilę obecną testuje czwarty dzień i zobaczymy czy pomoże przedłużyć żywotność żarówek, na razie traktuję to raczej jako "bajer". Jeżeli ktoś byłby zainteresowany montażem takiego układu mogę później wrzucić parę zdjęć pokazujących jak to jest zamontowane w samochodzie.
PozdrawiamObrazek

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

rekontra
Nowy Klubowicz
Imie: Wiking
Auto: 3d
Silnik: 1.6 103 KM
Kolor: 675 Giorgio Orione

Postautor: rekontra » 27 maja 2017, 15:14

:P Ciekawa sprawa. Wyjasnij co robi ten uklad, ze zarowki nie beda sie tak szybko przepalac? Stabilizuje napiecie, i caly czas, po odpaleniu jest 12,6 V?

Ja akurat sie nie skusze, bo mam wycietą obudowe aku i w sumie opanowalem do perfekcji wymiane, nie tylko mijania, ale tez reszty zarnikow w lampie. Max 12-15 minut. Najwiecej schodzi z zalozeniem pokrywy lampy.

Moim zdaniem najlepszym patentem na przedluzenie ich zywotnosci, jest miec je na manetce caly czas wlaczone. Po przekrecaniu kluczyka zaczynaja sie rozgrzewac napieciem aku 12,6 V i przy odpalaniu silnika nie straszny jest skok napiecia do 14,5 V. Z mojego doswiadczenia wynika ze w 80 % upalaly mi sie jak wlaczylem je juz na pracujacym silniku.

Od kierowcy H7 zyje juz 1,5 roku, od pasazera ponad 3 lata. Teraz jak zauwaze, ze sa mijania wylaczone, a ja juz jade, to ich nie wlaczam, tylko czekam np. na czerwone na swiatlach, gasze silnik i przekrecam manetke. Zarowki made in Carrefour. Bylem dzis w cerrfim i niestety juz ich nie mozna kupic. Sklep juz ich nie produkuje pod swoja nazwa. Ale mam jeszcze jeden zapas. :P
Masz ECU z silnika 1.6 103 KM. Cos ci szwankuje i wszyscy wmawiaja Ci, ze na 100% ECU jest do regeneracji lub wymiany na nowe? Najpierw znajdz prawdziwe usterki, tzw. pierdoly, bo to te pierdoly robia Ci choinke na desce. Jak to nie pomoze to wtedy bierz kredyt i kupuj nowiusieńkie-zregenerowane ECU.

Awatar użytkownika
ryan_cooper5
Starszy Klubowicz
**
Imie: Krystian
Silnik: 1.9 JTD 115 km
Kolor: Orione Grey
Prezentacja auta: viewtopic.php?t=9309

Postautor: ryan_cooper5 » 28 maja 2017, 08:12

te marketowe są świetne :D Kuzyn w busie ma H7 i wsadził jakieś lepsze i droższe, ale bardzo szybko się paliły. Marketowe za to mają dużą żywotność.
Mi akurat w Stilo przez ponad 3.5 roku tylko 2 razy spaliła się jakaś żarówka i to na samym początku. Od 3 lat mam Philips Xtreme Vision, z tym że osttanio bardzo mało używam świateł bo mam moduły drl w przeciwmgielnych.
Dziewczyna w Stilo ma marketowe żarówki i na światłąch cały czas jeździ i też się nie palą

peter_paul
Nowy Klubowicz
Imie: Paweł
Silnik: 1.9 JTD 115KM
Kolor: Niebieski

Re: Układ softstart do żarówek świateł mijania

Postautor: peter_paul » 30 maja 2017, 16:16

Wg autora tegoż układu i jak widać na filmiku ze strony avt, e momencie przekręcenia manetki zimny żarnik zarówki pobiera prąd 12A, ze wzoru na moc: 12A*12V=144W, jak wiadomo żarówka ma 55W czyli ponad 2 razy mniej, dlatego w dużym skrócie - to nie napięcie "zabija" żarnik żarówki a duży prąd spowodowany większym oporem elektrycznym w zimnym żarniku, układ ogranicza prąd w momencie włączenia światel i po kilku sekundach jak już żarnik się rozgrzeje przechodzi w stan normalnej pracy żarówek. Nie wątpie, że zdarzają się przypadki, że żarówki wytrzymują długo, ja akurat sporo jeżdżę, u mnie H7 padały średnio co 3 miesiące, teraz mam zamontowane dobrej klasy żarówki, dlatego szkoda mi było żeby się przepaliły, a sam układ kosztował mniej niż zestaw średniej klasy H7, więc zamontowałem, testuję i na razie bez zastrzeżeń.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Manuale, Poradniki, Tutoriale”