Obrazek

Obrazek

Układ softstart do żarówek świateł mijania

Gotowe manuale, pomocne przy naprawach
peter_paul
Nowy Klubowicz
Imie: Paweł
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 1.9 JTD 115KM
Kolor: Niebieski

Postautor: peter_paul » 15 maja 2017, 10:52

Witam, chyba każdy z nas wie, iż wymiana żarówek światel mijania do łatwych nie należy, a same żarówki H7 potrafią się przepalać jak szalone. O ile koszt najtańszych żarówek duży nie jest o tyle jeżeli zdecydujemy się zainwestować w coś lepszego to wymiana przepalonej już może uderzyć po kieszeni. Dlatego ja postanowiłem zamontować układ softstart z poniższego linku:

https://sklep.avt.pl/avt1599.html

Na tej stronie można się zapoznać ze schematem zasadą działania układu. Można wybrać spośrod kilku wersji układu - zwstaw do samodzielnego montażu albo gotowy i zmontowany układ. Ja wybrałem tą drugą opcję. Co ważne otrzymujemy układ zmontowany, w obudowie, z okablowaniem i zestawem szybkozłaczek do montażu - także zero lutowania.

Montaż zaczęłem od dokładnego przestudiowania schematu elektrycznego stilo, jedyne co nam potrzebne to dwa kable (szary i czarno-pomarańczowy) idace ze skrzynki bezpiecznikow pod kierownicą do świateł mijania (na schemacie kostka A piny 3 i 12). W celu łatwiejszego montażu dobrze jest odkręcić schowek i obudowę. Kable łączymy za pomocą szybkozłączek dołączonych do zestawu i zgodnie ze schematem dołączonym do układu(trzeba odkręcić obudowę układu żeby wiedzieć gdzie jest WE i WY oraz zasilanie). UWAGA: po połączeniu WE i WY za pomocą szybkozłączek należy przeciąć oryginalne kable od świateł między mostkami wykonanymi właśnie za pomocą szybkozłączek.
Teraz czas podłączyć zasilanie układu. Trzeba podłączyć plus do któregoś z kabli od świateł mijania ( obojętnie czy szary czy pomarańczowo-czarny), minus natomiast można podłączyć gdziekolwiek do masy ( ja znalazłem czarny kabel pod skrzynką bezpieczników przykręcony do stelaża deski) i gotowe.

Czas montażu - ok. 3h (teraz zrobiłbym to w 30 min, najwięcej czasu poświęciłem na studiowanie schematu i znalezienie poszczególnych kabli i miejsca do montażu).

Potrzebne narzędzia:
-klucze imbusowe (odkręcenie schowka i osłony),
-kombinerki(do zaciskania szybkozłączek, przecięcia kabli),
-śrubokręt krzyżakowy,
-multimetr (przyda się do sprawdzania napięcia i masy, aczkolwiek nie jest konieczny).

Poniżej wklejam link do przedstawiającego działanie układu.

https://youtu.be/fZCNaM5hHwU

Na chwilę obecną testuje czwarty dzień i zobaczymy czy pomoże przedłużyć żywotność żarówek, na razie traktuję to raczej jako "bajer". Jeżeli ktoś byłby zainteresowany montażem takiego układu mogę później wrzucić parę zdjęć pokazujących jak to jest zamontowane w samochodzie.
PozdrawiamObrazek

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

rekontra
Nowy Klubowicz
Imie: Wiking
Auto: 3d
Silnik: 1.6 103 KM
Kolor: 675 Giorgio Orione

Postautor: rekontra » 27 maja 2017, 15:14

:P Ciekawa sprawa. Wyjasnij co robi ten uklad, ze zarowki nie beda sie tak szybko przepalac? Stabilizuje napiecie, i caly czas, po odpaleniu jest 12,6 V?

Ja akurat sie nie skusze, bo mam wycietą obudowe aku i w sumie opanowalem do perfekcji wymiane, nie tylko mijania, ale tez reszty zarnikow w lampie. Max 12-15 minut. Najwiecej schodzi z zalozeniem pokrywy lampy.

Moim zdaniem najlepszym patentem na przedluzenie ich zywotnosci, jest miec je na manetce caly czas wlaczone. Po przekrecaniu kluczyka zaczynaja sie rozgrzewac napieciem aku 12,6 V i przy odpalaniu silnika nie straszny jest skok napiecia do 14,5 V. Z mojego doswiadczenia wynika ze w 80 % upalaly mi sie jak wlaczylem je juz na pracujacym silniku.

Od kierowcy H7 zyje juz 1,5 roku, od pasazera ponad 3 lata. Teraz jak zauwaze, ze sa mijania wylaczone, a ja juz jade, to ich nie wlaczam, tylko czekam np. na czerwone na swiatlach, gasze silnik i przekrecam manetke. Zarowki made in Carrefour. Bylem dzis w cerrfim i niestety juz ich nie mozna kupic. Sklep juz ich nie produkuje pod swoja nazwa. Ale mam jeszcze jeden zapas. :P

Awatar użytkownika
ryan_cooper5
Starszy Klubowicz
**
Imie: Krystian
Silnik: 1.9 JTD 115 km
Kolor: Orione Grey
Prezentacja auta: viewtopic.php?t=9309

Postautor: ryan_cooper5 » 28 maja 2017, 08:12

te marketowe są świetne :D Kuzyn w busie ma H7 i wsadził jakieś lepsze i droższe, ale bardzo szybko się paliły. Marketowe za to mają dużą żywotność.
Mi akurat w Stilo przez ponad 3.5 roku tylko 2 razy spaliła się jakaś żarówka i to na samym początku. Od 3 lat mam Philips Xtreme Vision, z tym że osttanio bardzo mało używam świateł bo mam moduły drl w przeciwmgielnych.
Dziewczyna w Stilo ma marketowe żarówki i na światłąch cały czas jeździ i też się nie palą

peter_paul
Nowy Klubowicz
Imie: Paweł
Silnik: 1.9 JTD 115KM
Kolor: Niebieski

Re: Układ softstart do żarówek świateł mijania

Postautor: peter_paul » 30 maja 2017, 16:16

Wg autora tegoż układu i jak widać na filmiku ze strony avt, e momencie przekręcenia manetki zimny żarnik zarówki pobiera prąd 12A, ze wzoru na moc: 12A*12V=144W, jak wiadomo żarówka ma 55W czyli ponad 2 razy mniej, dlatego w dużym skrócie - to nie napięcie "zabija" żarnik żarówki a duży prąd spowodowany większym oporem elektrycznym w zimnym żarniku, układ ogranicza prąd w momencie włączenia światel i po kilku sekundach jak już żarnik się rozgrzeje przechodzi w stan normalnej pracy żarówek. Nie wątpie, że zdarzają się przypadki, że żarówki wytrzymują długo, ja akurat sporo jeżdżę, u mnie H7 padały średnio co 3 miesiące, teraz mam zamontowane dobrej klasy żarówki, dlatego szkoda mi było żeby się przepaliły, a sam układ kosztował mniej niż zestaw średniej klasy H7, więc zamontowałem, testuję i na razie bez zastrzeżeń.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Manuale, Poradniki, Tutoriale”