Obrazek

[Manual] Czyszczenie przepustnicy Stilo 1.6 v2.

Gotowe manuale, pomocne przy naprawach
Recik
Nowy Klubowicz
Imie: Filip
Auto: Stilo
Silnik: 1.6
Kolor: Czarny

[Manual] Czyszczenie przepustnicy Stilo 1.6 v2.

Postautor: Recik » 29 mar 2017, 20:09

Cześć,

Wielu z Was na pewno korzystało z poradnika który przedstawia czyszczenie przepustnicy nazwijmy to "z zewnątrz". Postanowiłem pociągnąć temat dalej i przygotowałem tutorial który pozwoli Wam zobaczyć jak wygląda czyszczenie od węwnątrz.

viewtopic.php?f=33&t=12779

Na początek polecam zapoznać się z filmem:

https://www.youtube.com/watch?v=hx4NapfnMqQ&t=62s

Pokazuje on cały środek przepustnicy. Nas interesuje konkretnie sam potencjometr.

Po zdjęciu metalowego korpusu ukazuje nam się oring.

Obrazek

Zdejmujemy go delikatnie przy pomocy pęsety. Następnie wyciągamy potencjometr. Spryskujemy obficie (z umiarem) konektory kontaktem z lewej oraz prawej strony. Przecieramy je umiejętnie jednak dokładnie wacikiem, szmatką bądź czymkolwiek co będzie w stanie oczyścić styki. Jeśli będziemy korzystać z wacików musimy zwrócić uwagę na to aby nie pozostawić nitek bądź jakichkolwiek śladów na stykach.

Po przeczyszczeniu zabieramy się za drugą, ważniejszą część. Nasączamy patyczek kosmetyczny i delikatnie zaczynamy przecierać tasiemkę od środka.

Obrazek

Jak widzimy na poniższym zdjęciu, mimo zastosowania uszczelki oraz oringu na tasiemce osadza się smar (analogiczna sytuacja do problemu z wycieraczkami - tam też smar wychodzi na wierzch, zostaje na stykach przez co wycieraczki wariują).

Obrazek

Po przeczyszczeniu, skręcamy wszystko w odwortnej kolejności. Monntujemy przepustnicę, robimy adaptacje - rozgrzewamy silnik do 90* i sprawdzamy czy pomogło.

Ja osobiście borykałem się z problemami P1121 (błąd potencjometru przepustnicy) oraz P1220 (czujnik położenia przepustnicy)- od kilkudziesięciu kilometrów cisza.

Błędy przewaznie wyskakiwały po rozgrzaniu silnika. Błąd P1220 często podczas dłuższego postoju lub jazdy w korku. Możliwe, że smar(?) który osadza się na stykach, po złapaniu temperatury staje się bardziej płynny i powoduje mikro zwarcia przez co sterownik wariuje. Nie twierdzę, że tak jest na pewno ale na pewno nie działa on dobrze na poprawną pracę naszych przepustnic.

Pozdrawiam.

Kiwi
Nowy Klubowicz
Imie: Mariusz
Auto: Stilo
Silnik: 1,9 JTD
Kolor: Srebrny
Prezentacja auta: KFS

Re: [Manual] Czyszczenie przepustnicy Stilo 1.6 v2.

Postautor: Kiwi » 16 lis 2017, 19:33

Może przyda się manual w języku włoskim http://www.avtoitalia.ru/katalog/Fiat%2 ... sel%20.pdf

Wróć do „Manuale, Poradniki, Tutoriale”