Strona 1 z 1

yatour + CN+ - NO CD przy starcie silnika - rozwiązanie

: 03 sty 2016, 22:22
autor: Mazi
Zapewne wielu z was zauważyło, że po montażu zmieniarki cyfrowej z CN+ podczas odpalania 99% razy wyskakuje po odpaleniu na ekranie nawigacji NO CD po wybraniu zmieniarki. Dzieje się tak prawdopodobnie przez to, iż podczas rozruchu następuje spadek napięcia w instalacji nawet poniżej 10V. Postanowiłem, aby moja CN+ uruchamiała się dopiero po uruchomieniu silnika. Do tego należy przerwać przewód ACC dla navi do momentu, aż silnik nie będzie uruchomiony. Ogólnie nie chciałem za bardzo szukać potencjału, który wysterowałby mój przekaźnik odcinający kabel ACC, dlatego postanowiłem wykonać prosty układ z dwóch przekaźników, które chowam za nawigacją i jest spokój.
Potrzebne:
- przekaźnik, sterowany poziomem napięcia ( ja użyłem taki http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p15 ... iecia-7nrp )
- jakikolwiek inny przekaźnik 12V
- trochę kabelków
- fantazja :stig:

Poniższy schemat pokazuje sposób połączenia. Przekaźnik K1 jest sterowany poziomem napięcia, regulujemy sobie pokrętłem na nim po przekroczeniu jakiego progu nam załączy swoje styki. Natomiast przekaźnik K2 spełnia funkcję tzw podtrzymania układu. Tzn, że nasze radio będzie tak długo włączone jak długo nie zgasimy auta. Jest on zastosowany po to, aby układ nie resetował się pomimo spadków napięcia spowodowanych np włączeniem wstecznego itd itp.
Układzik wlutowywujemy po prostu w kabelek ACC navi, a masę można wziąć z śruby imbus która jest w dolnej części ramki.

Żeby całość dobrze działała należy ustawić w radiu automatyczne wyłączanie po wyłączeniu zapłonu. Jest tak dlatego, iż po prostu jeśli radio się nie wyłączy przed kolejnym uruchomieniem to znów zmieniarka straci komunikację. No chyba, że ręcznie wyłączymy przed zapaleniem :)

Re: yatour + CN+ - NO CD przy starcie silnika - rozwiązanie

: 19 sie 2017, 17:16
autor: macios
Dziekuje bardzo za schematy. Przekazniki zakupione i wszystko polaczone, mam pare zdjec, wrzuce jak bede mial chwile. Ustawilem pokretla i nawigacja uruchamia sie po odpaleniu silnika, ale problem z yatour nie rozwiazal sie. W innym watku pisalem tez ze nie pamieta stacji. Czy to jest mozliwe ze niefabryczny alarn XSafe 01DDS Can kontroluje zasilanie przed uruchomieniem silnika? Bo po uruchomieniu silnika nawigacja pamieta stacje.

Re: yatour + CN+ - NO CD przy starcie silnika - rozwiązanie

: 21 lis 2017, 20:23
autor: macios
Spróbowałem też przerwać przewód z pinu C15, czyli zasilanie zmieniarki i wpiąłem tam zwykły przekaźnik sterowany napięciem po przekręceniu kluczyka. Działa w 95% przypadków, w dieselkach może być gorzej bo przy odpalaniu lubi zgubić zasilanie i się resetuje.

Re: yatour + CN+ - NO CD przy starcie silnika - rozwiązanie

: 24 gru 2017, 20:10
autor: Kid7778
nie rozumiem polski jestem belarus. czy mógłby pan opisać szczegółowo jak to podłączyć yatour aby to działało?

Added in 9 minutes 43 seconds:
od zapłonu trzymać przewód na c15???

Re: yatour + CN+ - NO CD przy starcie silnika - rozwiązanie

: 25 lip 2018, 20:58
autor: Zawaś
Mam takie same objawy jak opisane wyżej. Ciekawe czy zadziała ten patent. Hmm oby ;)