Przepustnica STILO 1.6 [Naprawa] [Analiza]

Problemy, pytania dotyczące naszych Stilonów
dany
Nowy Klubowicz
Imie: Damian
Auto: Stilo
Silnik: 16V 105KM

Przepustnica STILO 1.6 [Naprawa] [Analiza]

Postautor: dany » 06 kwie 2019, 19:14

Witam,

Poszukuje informacji na temat sterowania i analizy poprawności działania przepustnicy do stilo 1.6V.
Mam 2 przepustnice oraz 3 czujniki MAP i chcialbym sprawdzic co jest nie tak oraz samemu naprawic albo oddac do analizy.

Pare razy na rok czyściłem przepustnice aoraz map sensor ze wzgledu na pojawiajace sie czasami bledy i blokade gazu.
Zakupilem nowy map sensor (okazal sie chinczyniem), na poczatku wywalalo bledy to sie wnerwilem a pozniej przestalo na pare miesiecy, lecz po tym czasie znowu zaczelo...
Poczatkiem roku kupilem uzywke przepustnicy wraz z map sensorem zainstalowalem i byl spokoj totalny, zero bledow. Wrocilem z dluzszej trasy i bledy przepustnica + map. Dzisiaj przeczyscilem nie pomoglo, za kazdym razem wywala i podwyzszone obroty do 1,1 po zaplonie.

Pozdrawiam i licze ze ktos wesprze.

Awatar użytkownika
_marcin00_
Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: Stilo 3d
Silnik: 1,6 16V 103KM
Kolor: Black metallscente 632
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=7112

Re: Przepustnica STILO 1.6 [Naprawa] [Analiza]

Postautor: _marcin00_ » 15 kwie 2019, 13:35

U mnie w temacie masz zdjęcia rozebranej przepustnicy. Nie pamiętam jakie powinny być wartości, ale obie sekcje ścieżki rezystancyjnej powinny mieć podobną rezystancję w każdym położeniu i wskazania powinny być stabilne. Styki 1 i 2 to pierwsza sekcja TPS, a 5 i 6 to druga sekcja. Przepustnica jest prostym urządzeniem, składa się z silnika krokowego, TPS (ścieżka rezystancyjna) i przekładni. Więc za bardzo nie ma się co tam popsuć, problemy stwarza TPS, bo się wyciera i w zasadzie jeżeli czyszczenie za pomocą preparatu do potencjometrów nie daje poprawy to jedynie wymiana przepustnicy na inną.

Inna sprawa, że problemy z przepustnicą i mapsensorem mogą wskazywać na uszkodzone ECU. Mogą ale nie muszą. U mnie uszkodzenie przepustnicy objawiało się problemami z tempomatem, poza tym auto jeździło normalnie.

Tak teraz spojrzałem... Masz silnik 1,6 103 czy tak jak w opisie 1,6 105 od Opla? Jeżeli ten drugi to moja wypowiedź nic nie wnosi...

Wróć do „Problemy, Pytania”