WDM - wirtualny dziennik motoryzacyjny cz.2

Informacje dotyczące klubu, forum jak i propozycje i pomysły.
Awatar użytkownika
Bulka
Administrator
Imie: Piotrek
Auto: Stilo 5D | Croma
Silnik: 1.6+LPG 103km | 1.9 150km
Kolor: Srebrny | Srebrny

Re: WDM - wirtualny dziennik motoryzacyjny cz.2

Postautor: Bulka » 17 lip 2013, 07:36

Spróbuj, jak się nie uda to coś podziałamy.

Awatar użytkownika
Irqus
Zasłużony Klubowicz
Imie: Ireneusz
Auto: Fiat Stilo
Silnik: 1,9 JTD 115
Kolor: 258
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.php?f=16&t=5993

Postautor: Irqus » 17 lip 2013, 07:37

no ale jak bede w domu bo nie mam rachunku ze soba.
Jakby ktoś się chciał sztachnąć ozonem to zapraszam :)

Awatar użytkownika
Qba
Starszy Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: STILO 3D
Silnik: JTD 115KM - 145KM
Prezentacja auta: http://www.klubfiatstilo.pl/viewtopic.p ... 852#p45852

Postautor: Qba » 17 lip 2013, 13:28

A propos tego spalania, to za każdym razem trzeba tankować do pełna by wyliczyło średnią/ czy tylko za pierwszym? Ja sobie zrobiłem podobny dziennik w arkuszu kalkulacyjnym (Excel) i nie muszę tankować do pełna by mi wyliczyło średnią. U mnie to wygląda tak: sumuję kolumnę z zatankowanymi litrami i dzielę przez sumę kilometrów, z tym że przy pierwszym tankowaniu pod korek spisałem kilometry (nie wpisując litrów do tabeli) i dodałem jako ujemną wartość kilometrów. Dzięki temu teraz mogę tankować ile chce. i piszę za każdym razem rzeczywisty stan licznika.

A druga sprawa to dotyczy dzielenia na jazdę ekonomiczną, normalną i dynamiczną, czy to jest potrzebne? jak zatankuje pełen bak to w trakcje zużycia tych 50l. ON przewiną się wszystkie typy jazdy. A jeśli mamy badać średnie zużycie to chyba ze wszystkich przejechanych kilometrów jednocześnie.

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 17 lip 2013, 13:43

Qba pisze:A propos tego spalania, to za każdym razem trzeba tankować do pełna by wyliczyło średnią/ czy tylko za pierwszym? Ja sobie zrobiłem podobny dziennik w arkuszu kalkulacyjnym (Excel) i nie muszę tankować do pełna by mi wyliczyło średnią. U mnie to wygląda tak: sumuję kolumnę z zatankowanymi litrami i dzielę przez sumę kilometrów, z tym że przy pierwszym tankowaniu pod korek spisałem kilometry (nie wpisując litrów do tabeli) i dodałem jako ujemną wartość kilometrów. Dzięki temu teraz mogę tankować ile chce. i piszę za każdym razem rzeczywisty stan licznika.

Nie wiem czy jest to miarodajne jak Ty ro robisz. Trzebaby to przeanalizować dokładnie. Zawsze mówiono mi i wydawało mi się, że jedynym miarodajnym sposobem jest tankowanie pod korek za każdym razem. Jak możesz to podeślij mi swój arkusz, o le to nie problem.

Qba pisze:A druga sprawa to dotyczy dzielenia na jazdę ekonomiczną, normalną i dynamiczną, czy to jest potrzebne? jak zatankuje pełen bak to w trakcje zużycia tych 50l. ON przewiną się wszystkie typy jazdy. A jeśli mamy badać średnie zużycie to chyba ze wszystkich przejechanych kilometrów jednocześnie.

Tutaj generalnie jest to tylko do wiadomości użytkownika ile mu spala przy dynamicznej, a ile przy ekonomicznej jeździe. Nie zawsze musisz przejechać cały bak. Możesz np. zatankować 10 l i jeździć jak oszalały - wtedy zobaczysz ile Ci rzeczywiście spala przy dynamicznej jeździe.

Oczywiście średnią z całości też masz pokazaną.

Awatar użytkownika
Irqus
Zasłużony Klubowicz

Postautor: Irqus » 17 lip 2013, 16:34

No działa nie wiem czemu wczoraj nie chciało zaskoczyć ale grunt że dziła. :)

bzykol
Starszy Klubowicz
Imie: Pieter
Auto: Fiat Stilo Multiwagon
Silnik: 1.6 103 KM
Kolor: Grigio Tecno VR
Prezentacja auta: http://wdm.zmudaweb.pl/p,bzykol,19
Kontaktowanie:

Postautor: bzykol » 17 lip 2013, 21:35

Wpadło mi ostatnio do głowy, że brakuje mi pewnej funkcjonalności w WDM.

Fajnie by było, gdyby stronka obliczała średnie przebiegi miesięczne i roczne. A w przypadku używania WDM mniej niż rok - przewidywany przebieg roczny.

Można sobie wiele rzeczy przewidzieć.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 24 lis 2013, 13:21

Dobry pomysł, dodam coś takiego w wolnym czasie.

--------------------- Dodano: 24 lis 2013 14:21 ---------------------

Witajcie!
Pojawiło się trochę zmian i nowości w WDM.
1. Została całkowicie zmieniona oprawa graficzna i wizualna serwisu. Mam nadzieję, że jest teraz czytelniej.
2. Została dodana mała funkcjonalność, którą pozwala na wyznaczenie jednego zdjęcia z albumu jako zdjęcie główne samochodu. Będzie ono się pojawiać w prezentacji (w opisie) a także jako miniaturka we wszystkich miejscach, gdzie wylistowane są samochody użytkownika (w "Moje samochody", "Profil użytkownika", na stronie głównej itp.)
3. Pojawiła się funkcjonalność, o którą prosił kolega bzykol - tabela przebiegów. Wpisy o przebiegach pobierane są automatycznie z raportów spalania, dziennika kosztów, a także jest możliwość ręcznego wprowadzenia przebiegu. Do wpisanego ręcznie przebiegu można dodać opis, np. "Trasa Wadowice - Kraków - Wadowice". System na podstawie wpisów w tabeli oblicza średni miesięczny przebieg, a także przewidywany przebieg roczny.
4. Kilka mniejszych modyfikacje, głównie kosmetyka.

W najbliższych planach zostanie dodana opcja zapisu dziennika/raportów/przebiegów itp do pliku PDF.
Następnie opcja przypominania na maila o zbliżających się zaplanowanych zadaniach.

Zapraszam do dyskusji i zgłaszania błędów.

Jogi

Postautor: Jogi » 24 lis 2013, 13:29

:plus:

Wygląda świetnie :)

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 25 lis 2013, 11:19

Pytanie do kolegi bzykol. Czy o taką funkcjonalność Ci chodziło?
Jogi, dzięki za opinie. Czekam nadal na konstruktywne komentarze. Co jeszcze usprawnić, co chcielibyście abym dodał. Zainteresowanie może nie jest duże, ale choćby dla garstki osób, które sobie chwalą serwis warto dalej serwis rozwijać.

EDIT: Poprawiony mały błąd przy dodawaniu wpisu do dziennika kosztów.

Awatar użytkownika
Irqus
Zasłużony Klubowicz

Postautor: Irqus » 25 lis 2013, 11:27

Mnie się podoba :) tamot troche było surowe ale tez dawało rade. :)

bzykol
Starszy Klubowicz
Kontaktowanie:

Re: Odp: WDM - wirtualny dziennik motoryzacyjny cz.2

Postautor: bzykol » 25 lis 2013, 12:31

Nie miałem czasu przetestować dokładnie na kompie, ale z grubsza o to. Wypadło mi przy sprawdzaniu tej funkcji na telefonie parę rzeczy których nie bardzo rozumiem, ale napisze Ci jak usiądę do komputera bo może to było spowodowane tym, że ucieszony sprawdzałem to na szybko na telefonie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 25 lis 2013, 13:20

Rozumiem. Jak tylko będziesz miał chwilkę to napisz a rozwieje Twoje wątpliwości. Być może popełniłem gdzieś jakąś gafę albo błędnie założyłem pewne sprawy więc przydadzą się testy tej funkcjonalności, jak to u innych wygląda.

Btw, ładnie u Ciebie wygląda raport spalania, widze spalanie rzeczywiste porównywalne do komputera, a czasami nawet mniejsze co mnie trochę dziwi :)

bzykol
Starszy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: bzykol » 25 lis 2013, 15:46

Bulka159 pisze:Btw, ładnie u Ciebie wygląda raport spalania, widze spalanie rzeczywiste porównywalne do komputera, a czasami nawet mniejsze co mnie trochę dziwi :)

Zawsze tak miałem, ostatnio nie wiem czemu ta tendencja się odwróciła (może dlatego że mi hamulce trzymały), ale wszystko wraca do szeroko pojętej normy :)

Co do nowej funkcjonalności w WDM.

Generalnie jest OK i bardzo mnie ta funkcja ucieszyła.
Widzę jednak parę mankamentów, rozumiem także dlaczego wystąpiły.
1) (To może jakieś przeoczenie) - W moim podsumowaniu lata są nie po kolei. Mam 2011 z wynikiem 0km (brak wpisów), potem 2013 i na końcu 2012.

2) Rozumiem, że pierwsze wyliczenia są dość mocno orientacyjne ze względu na szczątkowe informacje wpisane do Dziennika. Ale tutaj nie łapię jednego. Owszem, w roku 2012 zacząłem prowadzić dziennik od marca. Naklepałem od stycznia do końca roku ok 16600 km i to się zgadza. Nie zgadza się średni przebieg miesięczny. Wszystkie przejechane w roku kilometry podzielone są nie przez 12, a przez ~8.99, czyli jakby całość przebiegu była od 5.03 (pierwszy wpis w roku 2012) do końca roku, bez uwzględnienia stycznia i lutego.
3) Podobna sytuacja pewnie będzie i w tym roku, ale podejrzewam, że wynika to z p.4 POPRAWKA, JEDNAK W 2013 jest wszystko OK, sorry za zamieszanie
4) zakresy dat:
- Akurat u mnie wygląda to tak, jakby rok rozpoczynał się marcem. Z prostego powodu, wtedy to miałem pierwsze wpisy do dziennika kosztów, bo generalnie robota z autem zaczynała się zawsze na wiosnę. Pewnie stąd też ten błąd w wyliczeniu średniomiesięcznego przebiegu w roku 2012.
- Tu moje pytanie. Czy to jakieś Twoje przeoczenie, czy po prostu tak to działa i nie da się tego w żaden sposób obejść? Jeśli się nie da, to dodam sobie jakiś wpis "pro forma" i powinno się to jakoś wyrównać.
- Rozumiem, że te zakresy dat wynikają z biednej ilości wpisów do dziennika i tego nie przeskoczymy.
5) Myślę, że jak rok zapełni się wpisami, to będzie OK.

6) Podoba mi się to wykonanie, ale szczerze mówiąc moja koncepcja była delikatnie inna. Podkreślam DELIKATNIE. Interesowała mnie nieco inna informacja.
- Jako, że tankuję nieraz po 2-3 razy w miesiącu, to nigdy nie wiem ile tak na prawdę miesięcznie robię km. Wyobrażałem sobie, iż w raportach spalania pojawi się tabelka, z której dowiem się ile km zrobiłem w styczniu/lutym/marcu itd. Oczywiście orientacyjnie, bo wiem, że system to musi jakoś obliczyć i poprzybliżać. Do tego ile przewidywalnie mi wyjdzie w całym roku i jaka wyjdzie średnia km/m-c. Nie interesuje mnie tak mocno tabelka, która informuje mnie z jakich danych system korzysta obliczając to wszystko.
- Chcę podkreślić, że ten stan w jakim to jest, jest równie przydatny i spełnia swoją funkcję obliczania średniego miesięcznego przebiegu i przewidywania przebiegu rocznego, który pozwoli przewidzieć sobie ew. zmianę oleju, filtrów itp.
- W sumie, to jestem du**, że nie opisałem od razu dokładnie swojej koncepcji, ale być może jest ona błędna ze względu na to, że te przebiegi miesięczne pewnie w większości naszych przypadków zbytnio od siebie nie odbiegają.

Tak czy inaczej, wyszło OK i życzę powodzenia.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 25 lis 2013, 16:04

bzykol pisze:1) (To może jakieś przeoczenie) - W moim podsumowaniu lata są nie po kolei. Mam 2011 z wynikiem 0km (brak wpisów), potem 2013 i na końcu 2012.

Na razie nie wiem czemu się tak stało, sprawdzę to.

bzykol pisze:2) Rozumiem, że pierwsze wyliczenia są dość mocno orientacyjne ze względu na szczątkowe informacje wpisane do Dziennika. Ale tutaj nie łapię jednego. Owszem, w roku 2012 zacząłem prowadzić dziennik od marca. Naklepałem od stycznia do końca roku ok 16600 km i to się zgadza. Nie zgadza się średni przebieg miesięczny. Wszystkie przejechane w roku kilometry podzielone są nie przez 12, a przez ~8.99, czyli jakby całość przebiegu była od 5.03 (pierwszy wpis w roku 2012) do końca roku, bez uwzględnienia stycznia i lutego.

No bo tak jest. Nie jest dzielone przez 12 tylko przez ilość mcy od momentu dodania pierwszego wpisu. W zasadzie to ciężko inaczej zrobić (mówię cały czas o pierwszym roku prowadzenia dziennika) bo przykładowo dodając pierwszy wpis we wrześniu to ciężko dzielić kilometry przez 12.. bo np. mogłeś nie posiadać auta. Z matematycznego punktu widzenia też jest prawidłowo.

bzykol pisze:3) Podobna sytuacja pewnie będzie i w tym roku, ale podejrzewam, że wynika to z p.4 POPRAWKA, JEDNAK W 2013 jest wszystko OK, sorry za zamieszanie

W aktualnym roku powinno być OK, tamto jest tylko dla pierwszego roku dziennika.

bzykol pisze:4) zakresy dat:
- Akurat u mnie wygląda to tak, jakby rok rozpoczynał się marcem. Z prostego powodu, wtedy to miałem pierwsze wpisy do dziennika kosztów, bo generalnie robota z autem zaczynała się zawsze na wiosnę. Pewnie stąd też ten błąd w wyliczeniu średniomiesięcznego przebiegu w roku 2012.
- Tu moje pytanie. Czy to jakieś Twoje przeoczenie, czy po prostu tak to działa i nie da się tego w żaden sposób obejść? Jeśli się nie da, to dodam sobie jakiś wpis "pro forma" i powinno się to jakoś wyrównać.
- Rozumiem, że te zakresy dat wynikają z biednej ilości wpisów do dziennika i tego nie przeskoczymy.

A skąd serwis ma zgadnąć z jakim przebiegiem zakończyłeś rok/rozpocząłeś kolejny? Na podstawie tylko danych z dziennika kosztów i raportów spalania (jeżeli nie było wpisów w początkowym okresie roku) się nie da - musisz dodać sam jakiś wpis ręcznie np. z datą 01 stycznia 2013 roku i będzie liczone już tak jak jest w rzeczywistości.

bzykol pisze:5) Myślę, że jak rok zapełni się wpisami, to będzie OK.

Dokładnie tak. Po prostu na razie jest za mało danych, ze zbyt małej ilości źródeł. Jak zaczniesz wpisywać ręcznie to wszystko się będzie równało.

bzykol pisze:- Jako, że tankuję nieraz po 2-3 razy w miesiącu, to nigdy nie wiem ile tak na prawdę miesięcznie robię km. Wyobrażałem sobie, iż w raportach spalania pojawi się tabelka, z której dowiem się ile km zrobiłem w styczniu/lutym/marcu itd. Oczywiście orientacyjnie, bo wiem, że system to musi jakoś obliczyć i poprzybliżać. Do tego ile przewidywalnie mi wyjdzie w całym roku i jaka wyjdzie średnia km/m-c. Nie interesuje mnie tak mocno tabelka, która informuje mnie z jakich danych system korzysta obliczając to wszystko.

Tutaj nadal pojawia się problem typu, że tankujesz np. 20.09, następne tankowanie jest 10.10. System nie wie ile zrobiłeś we wrześniu, a ile w październiku - trzeba to wyliczyć, przybliżyć na podstawie ilości dni (traktować jednakowo każdy dzień, stały przebieg). Da sie tak zrobić, to się sprawdzi jeżeli wpisów jest odpowiednio dużo. Bo może być też tak, że ktoś doda następny wpis dopiero po 3 miesiącach - jeden miesiąc auto będzie stało, a przebieg mu wyliczy np. ~2km/dzień. Ciężko to zrobić tak, żeby było dobrze. Ale jak najbardziej czekam na sugestie i zawsze mogę coś zaprogramować tak, jak sobie to widzicie.

bzykol
Starszy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: bzykol » 25 lis 2013, 17:38

Wszystko wyjaśnione :-) dzięki :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 25 lis 2013, 18:25

bzykol pisze:Wszystko wyjaśnione :-) dzięki :-)

Generalnie takich komentarzy, konstruktywnych, potrzebuje. Jezeli masz jakis pomysl to wal smialo.

EDIT: Sortowanie lat powinno już działać prawidłowo.

bzykol
Starszy Klubowicz
Kontaktowanie:

Postautor: bzykol » 25 lis 2013, 18:43

Bulka159 pisze:EDIT: Sortowanie lat powinno już działać prawidłowo.

No niestety, dalej 2011, 2013, 2012.
Spoko, nie przeszkadza mi. Nie spinaj się z tym za darmochę :)

EDIT: już działa.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2013, 18:54 przez bzykol, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 25 lis 2013, 18:52

No tak, poprawiłem błąd, przetestowałem na serwerze domowym ale już nie wgrałem aktualizacji do serwisu :D Już jest OK.

Awatar użytkownika
Irqus
Zasłużony Klubowicz

Postautor: Irqus » 07 gru 2013, 20:20

Wykryłem mały problem mianowicie dodałem dziś dwa tankowania i w drugim mi nie wylicza średniego spalania nie wiem dlaczego. :)

Jogi

Postautor: Jogi » 08 gru 2013, 08:22

A ja w tabeli przebiegów bym odwrócił kolejność wyświetlania. Tak, żeby najnowsze wpisy były u góry. Bo jak będzie tak jak jest, to dotarcie do najnowszych wpisów będzie wymagało dużo przewijania :)

Awatar użytkownika
Tomsonn
Nowy Klubowicz
Imie: Tomek
Silnik: 1.4 16V 95KM Fresh
Kolor: szary

Postautor: Tomsonn » 09 gru 2013, 12:35

Gdzie mogę znaleść. Taki WDM?

Wysłane z mojego LG-E460 przy użyciu Tapatalka
DZIADKOWÓZ

Awatar użytkownika
Irqus
Zasłużony Klubowicz

Postautor: Irqus » 09 gru 2013, 13:01

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 09 gru 2013, 13:14

irqus pisze:Wykryłem mały problem mianowicie dodałem dziś dwa tankowania i w drugim mi nie wylicza średniego spalania nie wiem dlaczego.

Jak tylko uporam się ze stilonem, bo zrobił mi niezłego psikusa, to przyjrzę się temu.
Jogi pisze:A ja w tabeli przebiegów bym odwrócił kolejność wyświetlania. Tak, żeby najnowsze wpisy były u góry. Bo jak będzie tak jak jest, to dotarcie do najnowszych wpisów będzie wymagało dużo przewijania

Też o tym myślałem, nawet przez chwile tak było, przywrócę, j/w :)

Jogi

Postautor: Jogi » 10 gru 2013, 06:57

Próbowałem edytować stan licznika dziś (pomyliłem się i wpisałem przebieg o 10 km za mały). Przy próbie edycji ostatniego tankowania nie mogę zwiększyć przebiegu o te 10km wyskakuje mi komunikat:

"Wpisany przebieg nie może być mniejszy niż ostatni."

Awatar użytkownika
Bulka
Administrator

Postautor: Bulka » 10 gru 2013, 10:52

irqus pisze:Wykryłem mały problem mianowicie dodałem dziś dwa tankowania i w drugim mi nie wylicza średniego spalania nie wiem dlaczego.

Zwróć uwagę na następny raz czy podczas dodawania wpisu wylicza Ci prawidłowo dystans, a także czy pokazuje na dole średnie rzeczywiste. W Twoim przypadku zgubił gdzieś dystans, narazie nie wiem czemu. Postaram sie zrobić taką opcję, po której kliknięciu będzie sprawdzało wszystkie wpisy i ewentualnie przeliczało na nowo spalanie, ale to dopiero jak się uporam ze stilonem :P Na chwilę obecną Ci poprawiłem ten ostatni wpis.

Jogi pisze:A ja w tabeli przebiegów bym odwrócił kolejność wyświetlania. Tak, żeby najnowsze wpisy były u góry. Bo jak będzie tak jak jest, to dotarcie do najnowszych wpisów będzie wymagało dużo przewijania

Odwrócone.

Jogi pisze:Próbowałem edytować stan licznika dziś (pomyliłem się i wpisałem przebieg o 10 km za mały). Przy próbie edycji ostatniego tankowania nie mogę zwiększyć przebiegu o te 10km wyskakuje mi komunikat:

"Wpisany przebieg nie może być mniejszy niż ostatni."

Daj mi jeszcze trochę czasu, wiem gdzie leży błąd i muszę przejrzeć algorytm/przeprojektować.

Wróć do „O Klubie”