Obrazek

Manula montażu AUX STEREO do fabrycznego radia

Subwoofery, skrzynie, głośniki, radiootwarzacze.
piotrekx1994
Klubowicz
Imie: Piotr
Auto: Stilo kombi
Silnik: 1.4 16v

Manula montażu AUX STEREO do fabrycznego radia

Postautor: piotrekx1994 » 27 paź 2017, 23:56

Panowie i Panie.

Temat aux był przerabiany wiele razy. Udało się osiągnąć możliwość podpięcia zewnętrznego źródła dźwięki poprzez tryb PHONE. Opcja fajna, łatwa do zrobienia i tania. Z wad to wiadomo, cichy dźwięk i mono.

W ramach nauki angielskiego zagościłem na YouTube, a poźniej trafiłem na grupę Facebook fiatstilo.net

Udało mi się trafić na opisaną przeze mnie poniżej metodę. Została ona przeze mnie przetestowana. Co prawda u mnie nie wywołała u mnie żadnych skutków ubocznych, ale mimo wszystko, nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia.

Wymagane będą: Lutownica, cyna, kabel min 3 żyły (im cieńszy tym lepszy) zakończony jack lub RCA, około 1h, trochę cierpliwości

1. Wyjąć radio z deski i odłączyć je od samochodu
2. Odkręcić panel przedni (cały, czyli przyciski i maskownice za nim, w sumie 8 śrubek)
3. Zdjąć górną cześć metalowej obudowy radia (2 śruby z tyłu radia)
4. Odkręcić napęd CD (4 śruby + taśma)
5. Odwrócić napęd płytą główną w naszą stronę
6. Zlokalizować piny LOUT, ROUT AGND
Obrazek
7. Do pinów przylutować przewody zgodnie ze zdjęciem. UWAGA! Masa AGND nie jest połączona z masą radia, ja podłączyłem się pod AGND, jednak prawdopodobnie można użyć masy z innego punktu płyty głównej.
8. Zalać luty np klejem na gorąco. Polecam, gdyż punkty lutownicze są blisko siebie, a do tego bardzo małe, przez co łatwo je wyrwać
9. Wypuścić przewody na zewnątrz radia
10. Złożyć radio.
11. Wypuścić przewód poza komorę deski, np schowek na napoje lub dołem auta
12. Podłączyć radio.

Niestety nie mam zdjęć, jednak umieszczę niżej filmik i kilka zdjęć, o których jeszcze opowiem

Opis działa:
Aux dodany jest do płyty głównej napędu cd, chociaż na płycie głównej radia również są te piny (o tym w podrozdziale Problemy). Do pełnego działania potrzebujemy płyty z najlepiej bardzo cichym utworem lub utworem w pełnie wyciszonym (np. 80 min ciszy). Po włożeniu płyty i podłączeniu sygnału do AUX, dźwięk z płyty cd jest ściszony (nie całkiem), a w jego miejsce wchodzi dźwięk z zewnętrznego źródła dźwięku. Po odłączeniu zewnętrznego źródła, radio automatycznie przełącza się na płytę
Wszystkie rzeczy typu zmiana bass, trable, korekcja dźwięku są dostępne. Od siebie dodam,że włączenie trybu COMPRESSION znacznie polepsza jakość dźwięku

Problemy i trudności:

Wbrew pozorom najtrudniej było mi stworzenie odpowiedniego utworu na płycie CD. Wygenerowałem 80 min utwór, który nie zawierał żadnego dźwięku, na komputerze działał super, jednak po nagraniu tego na CD w formacie CD-audio, dźwięk pełny jest szumów do czego wrócę jeszcze później. Mimo, iż szum nie przeszkadza podczas odtwarzania utwór z ze wnętrznego źródła, to już odłączenie go powodu powrót do dźwięku z płyty, a tym samym do szumów. Sposób przetestowałem również na płycie z normalnymi utworami. Tak jak wspomniałem utwory grają baaaaaaaaardzo cicho, jednak przy dość cichym dźwięku z AUX utwory są słyszalnego, dlatego zalecam metodę z płytą "wyciszona". Jeśli komuś uda się taką płyte stworzyć, niech da znać, chociaż myśle, ze najlepiej nagrać zapętlony jeden utwór ze ściszonym dźwiękiem na np. 5% co powinny być już nie słyszalne przy aux.

Jak widać na zamieszonym przeze mnie zdjęciu oznaczyłem piny
5v- źródło napięcia 5V
Reset - prawdopodobnie resetuje Chip Pioneer napędu po zmostkowaniu go z 5v
CONT - prawdobodnie wycisza sygnał z CD po zmostkowaniu go z 5V
CD mute - prawdopodobnie po podłączeniu do niego 5v przez rezystor 10 kOhm radio również wyciszy dźwięk z płyty CD. Tutaj nie mam żadnych informacji czy to działa.

Za sprawą kolegów z fiatstilo.net dowiedziałem się, że na płycie głównej radia również znajdują się piny do których można dolutować przewód AUX, gdyby ktoś był zainteresowany mogę dać fotki, jednak sam tego nie testowałem

Zamieszczam filmik z którego czerpałem wiadomości. Mam nadzieje, że ktoś z lepszym angielskim niż mój wyciągnie z niego wiecej informacji, głownie w wkestu wyciszenia dźwięku z CD lub całkowitego ominięcia wkładania płyty
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=X1QmDHNrlww[/youtube]

Na koniec podsyłam filmik z dzisiejszych prób auxa :) Jak słychać dźwięk z płyty daje po uszach, jednak przy odtwarzaniu muzyki z AUX jest on niemal niesłyszalny
https://drive.google.com/file/d/0B7Syi0 ... sp=sharing

Mam nadzieje, że ktoś z was podejmie się próby rozwinięcia tego tematu.

piotrekx1994
Klubowicz

Re: Manula montażu AUX STEREO do fabrycznego radia

Postautor: piotrekx1994 » 19 lis 2017, 09:13

Mam złe info. Jeśli wasze radio wyświetla napis"CD player" to nie możecie skorzystać z tego patentu... Są to CD z procesorem philipsa..

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: Stilo 2006 MULTIWAGON
Silnik: MJTD 120km

Postautor: szpanbix » 23 lis 2017, 23:54

Wydaję mi się, że jest jeszcze opcja aby właściciele radyjka z prockiem PHILIPSA mogli użyć tej opcji. Podczas ostatnich doświadczeń zauważyłem, że jak odepnę taśmę CD od płyty głównej i potem włączę radyjko już w instalacji ale bez podłączonego CD-ROMA to wyświetla się "READING DISK" ale dźwięk jest już przełączony na CD, radio wyciszone. Może przy normalnie podpiętym CD wystarczy przerwać jakąś żyłę i w tedy będzie hulało u każdego. Jest to jakiś trop.

P.S Dziś domontowałem BLUETOOTH i ulepszyłem phone mode (jest już głośno) :D

piotrekx1994
Klubowicz

Postautor: piotrekx1994 » 24 lis 2017, 05:43

Czyli bez podłączonego CD radio przełącza się na CD i pozostaje w pozycji CD czy wraca do radia FM?

Awatar użytkownika
szpanbix
Nowy Klubowicz
Imie: Marcin
Auto: Stilo 2006 MULTIWAGON
Silnik: MJTD 120km

Postautor: szpanbix » 24 lis 2017, 14:34

Zostało w pozycji CD. Nie wiem na jak długo. 1 min była u mnie z ciekawości, potem robiłem swoje. :D

Added in 10 minutes 42 seconds:
A tak w ramach tego postu, nie łatwiej jest dorobić przełącznik (lub przekaźnik) z dwiema liniami? Wyłączasz dźwięk CD i załączasz źródło AUX?
Drugi pomysł: dolutować sygnał przez rezystory 4,7k od CD i od AUX (w sumie 4 rezystory), końce rezystorów (kanałami) polutować i do płyty głównej CD. W sumie to wystarczą rezystory od CD tylko żeby dodać.

Oba te rozwiązania powinny pogłośnić działanie. Jeżeli ktoś się zastanawia na co rezystory to już mówię. Chodzi o to aby sygnał miał charakter napięciowy (a nie prądowy). Powinno to ograniczyć rozpływ prądów po płycie głównej ze źródła AUX i na odwrót (chodź raczej nikt nie będzie miał telefonu podpiętego gdy słucha muzyki). Każdy niepotrzebny upływ prądu będzie przyciszał. Zbyt duże rezystory również mogą tłumić sygnał, bo nie wysterujemy przedwzmacniacza. Rozwiązanie nazywa się w skrócie mikser pasywny.

Jakby ktoś się zastanawiał to wstawiam link ze zdjęciem (potencjometr nie jest nam potrzebny):
https://obrazki.elektroda.pl/45_1215683892.png

Wróć do „Car Audio”