Jeździ ktoś na 18 ?

Koła, spojlery, grille, lotki, blendy z pominięciem rezania.
Awatar użytkownika
fiter19
Klubowicz
Imie: Jan
Auto: Fiat Stilo Multiwagon
Silnik: JTD 1.9 115km
Kolor: Granatowy

Re: Jeździ ktoś na 18 ?

Postautor: fiter19 » 12 lut 2018, 08:48

Temat stary ale warto wiedzieć że do naszych sprzętów zgodnie z homologacją (poza paroma wariantami) nie można pakować opony o rozmiarach większych niż 215/45R17. Myślę że warto o tym pamiętać przy przeglądzie (czujni się zrobili ci diagności). No i najważniejsze jest to że producenci nie dają gwarancji na opony które nie odpowiadają warunkom technicznym pojazdu na którym są zamontowane (nie wiem czy zawsze tak jest ale mają do tego prawo). Mój tatulo kiedyś zrobił zakład ze szwagrem ( inż. mechanik, wykładowca na politechnice łódzkiej) że samochód ma krótszą drogę hamowania na standardowym ogumieniu. Założyli do Fiata 125p. szersze kapory i okazało się że na zwykłych STOMILACH fiat hamował lepiej niż na szerszych zagramanicznych oponach. Wiem że to już nie komuna i systemów od hamowania mamy całą masę ale jednak nacisk jednostkowy to sprawa której się nie zmieni (nie bądź pan rura i nie pękaj, praw fizyki pan nie zmienisz) Nie powiem że mam jakieś wielkie doświadczenie w zakładaniu dużych niskich opon ale wiem że w pewnym momencie tracimy walory trakcyjne na rzecz estetyki (czasami dyskusyjnej). O tym jak zawis dostaje po dup....e od niskich opon już nie wspomnę (opona to taki wstępny amortyzator). Mądre głowy to wszystko policzyły i ja uważam że tego należy się trzymać. (ale czasami aż mi ślinka kapie jak widzę samochodzik na ładnym felunku).
Ło Panie, to stary silnik jest. Gęstego oleju mu trza. Minerala mu nalejemy.

pepo
Starszy Klubowicz
Imie: Przemek
Auto: stilo
Silnik: 2400
Kolor: czarny
Kontaktowanie:

Postautor: pepo » 12 lut 2018, 11:53

No ok ale przecież w bravo sa fabryczne 18 z oponami 225/40/18 a jak wiadomo to jest ta sama płyta podłogowa wiec jak najbardziej 18 sa ok.
W Niemczech jest taki przepis ze nie można stosować innych kol niz te co sa wbite w dowód.
Ale... Wystarczę założyć kola takie jakie sie chce (musza byc zgodne z obwodem zalecanych i robi sie dodatkowy przegląd i wbija w dowód i to jest legalne. W de wszystko trzeba wbijać, hamulce, sportowe zawieszenie itp itd

Awatar użytkownika
fiter19
Klubowicz
Imie: Jan
Auto: Fiat Stilo Multiwagon
Silnik: JTD 1.9 115km
Kolor: Granatowy

Postautor: fiter19 » 12 lut 2018, 21:24

No ok. Producent Przewidział kilka rozmiarów i poza to wyjść nie można. Znaczy jak kto chce nikt nikomu nie zabroni. Ale przeczytaj instrukcję fiata stilo i poczytaj warunki gwarancji na opony. A jak pojedziesz do Niemiec polskim samochodem to obowiązują cię polskie przepisy dotyczące warunków technicznych (Konwencja wiedeńska). Nie musisz tam robić brifa polskiego auta.
Ło Panie, to stary silnik jest. Gęstego oleju mu trza. Minerala mu nalejemy.

Awatar użytkownika
piotrek194
Klubowicz
Imie: Piotrek
Auto: Fiat Stilo , BABARTH
Silnik: 2,4 20V
Kolor: 745 + VERDE CRISTALLO
Prezentacja auta: viewtopic.php?f=16&t=14098

Postautor: piotrek194 » 12 lut 2018, 22:00

fiter19 pisze:No ok. Producent Przewidział kilka rozmiarów i poza to wyjść nie można. Znaczy jak kto chce nikt nikomu nie zabroni. Ale przeczytaj instrukcję fiata stilo i poczytaj warunki gwarancji na opony. A jak pojedziesz do Niemiec polskim samochodem to obowiązują cię polskie przepisy dotyczące warunków technicznych (Konwencja wiedeńska). Nie musisz tam robić brifa polskiego auta.

Ale Pepo mieszka w niemczech dlatego musi wbić to w dowód ;) Raczej ktoś bardzo uparty zwraca uwagi na rozmiar felg, a stilony jeżdżą normalnie na 19 tkach wiec 18tki przyjmie na luzie ;)

pepo
Starszy Klubowicz
Imie: Przemek
Auto: stilo
Silnik: 2400
Kolor: czarny
Kontaktowanie:

Postautor: pepo » 13 lut 2018, 07:34

Tak ale jeżdżę na pl blachach wiec nie musze wbijać to racja. Tylko chciałem ci powiedziec jak to wyglada w innych krajach..
Warunki gwarancji to wiesz każdy producent pisze ze nie wolno modyfikować nic bo stracisz gwarancje... A nie znaczy ze pogorsza sie warunki jazdy. Idąc tym kierunkiem nie można by bylo zrobic nic w aucie... Nawet zderzaka zmienic czy niskich springów no bo przecież sie prześwit zmienia..
Tak jak napisałem w de można zrobic wiele prawie wszystko tylko po modyfikacji ktoś to musi zatwierdzić, a gdyby to bylo niebezpieczne i zagrażało życiu itp to nikt by tego w Niemczech nie zatwierdził. Puki co w pl mamy wolna amerykankę.
Stilo tez wychodziło na 18 w wersji GP

Wróć do „Tuning wizualny”